Preferencyjny kredyt przyznany Kauflandowi przez EBOR został wydany na “wdrożenie technologii umożliwiających bardziej efektywne wykorzystanie energii i innych zasobów”.

O pożyczce jaką Kaufalndowi przyznał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wiadomo było już wiosną tego roku. Portal money.pl zapytał Narodowy Bank Polski o stanowisko w tej sprawie.

NBP w odpowiedzi udzielonej portalowi wskazuje, że pieniądze z kredytu przyznanego Kauflandowi przez EBOR nie zostaną wydane na budowę nowych obiektów handlowych sieci, ale na przebudowę i unowocześnienie już istniejących sklepów sieci Kaufland w Polsce, co ma pozwolić na wdrożenia technologii umożliwiających efektywniejsze zużycie energii i innych zasobów. Środki zostaną wydane także na unowocześnienie jednego z trzech centrów logistycznych.

ZOBACZ TAKŻE: Dino ściga Biedronkę – ma już ponad 700 sklepów, a ma być 1200

Narodowy Bank Polski tłumaczy, że wśród priorytetów działania EBOR w Polsce znajduje się promowanie gospodarki niskoemisyjnej. NBP dodaje, że według EBOR modernizacja sklepów Kauflandu pozostaje zgodna z jego strategią dla Polski.

NBP nie będzie protestował przeciw temu konkretnie kredytowi, ale jednocześnie nie chce już podobnych przypadków, ponieważ woli, aby pieniądze trafiały do polskich firm.

Należy jednak zauważyć, że wysoce pożądane jest, by EBOR angażował się finansowo w projekty realizowane przez podmioty lokalne z polskim kapitałem, które ze względu na swoją skalę działania mają ograniczony dostęp do finansowania rynkowego, szczególnie międzynarodowego – wskazuje w swoim stanowisku Narodowy Bank Polski.

Dodano, że prezes NBP skierował do prezesa europejskiego banku wniosek, aby przyszłe inwestycje EBOR w Polsce brały pod uwagę to stanowisko.

Jest to szczególnie ważne w kontekście aktualnie prowadzonych na forum EBOR prac nad przygotowaniem kolejnej pięcioletniej Strategii dla Polski – można przeczytać w stanowisku NBP.

Portal money.pl przypomina, że pożyczka z początku tego roku nie była pierwszą tego typu pomocą EBOR przyznaną niemieckiemu właścicielowi sieci handlowej. W 2015 roku grupa Schwarz, właściciel Lidla i Kauflanda, otrzymał preferencyjne kredyty na kwotę ok. 900 mln dolarów na rozwój sieci sklepów w Polsce oraz innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Sprawa wybuchła z nową siłą po wpisie posłanki Krystyna Pawłowicz, która kilkanaście dni temu poinformowała za pomocą Facebooka, że w odpowiedzi na “dramatyczne” prośby polskich przedsiębiorców, zainterweniowała u prezesa NBP Adama Glapińskiego. W efekcie wyznaczona niedawno przez Glapińskiego przedstawicielka Polski w EBOR – Wioletta Barwicka – przedstawiła list prezesa NBP z pytaniami na temat bezprawnych praktyk pożyczkowych EBOR-u.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pawłowicz uważa, że EBOR udzielając pożyczek m. in. Kauflandowi narusza statutowe cele i zakres działań EBOR-u, drastycznie i nieuczciwie łamiąc zasady równej konkurencji i niszcząc polskie przedsiębiorstwa prywatne.

Kresy.pl / money.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply