Duński rząd pokryje 75% pensji pracowników, jeśli firmy zobowiążą się do nie zwalniania ich – informuje w niedzielę portal Euractiv.

Rząd Danii zobowiązał się prywatnym firmom, że jeżeli nie będą zwalniać pracowników w związku z pandemią, państwo pokryje 75% pensji – informuje w niedzielę portal.

Ma być to możliwe dzięki wprowadzeniu trzymiesięcznego okresu specjalnego. Rząd dofinansuje pensje z krajowej kasy, a właściciele firm będą musieli zobowiązać się do nie zwalniania pracowników i płacenia jednej czwartej pensji. Z pieniędzy państwa będzie możliwe płacenie do 3418 dolarów (23000 duńskich koron).

„Jeśli zostanie odnotowany duży spadek aktywności, a produkcja będzie wstrzymana, rozumiemy odsyłanie pracowników do domu” – mówiła premier Danii. „Prosimy was jednak: nie zwalniajcie ludzi”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pewne warunki są stawiane również pracownikom. Ci będą musieli w trakcie tego okresu wciąć przynajmniej pięć dni bezpłatnego urlopu.

Jak informowaliśmy, Dania była jednym z pierwszych krajów który podjął ostre środki zapobiegawcze w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Dania na czele ze swoją premier Mette Fredericksen opowiedziała się między innymi za zamknięciem granic. „Jesteśmy w środku czegoś czego żadne z nas wcześniej nie doświadczyło” – mówła. „Wiem, że podejmujemy teraz poważne decyzje, wiem że je odczujemy. Jestem jednak całkowicie przekonana, że jest to uzasadnione”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Za taką decyzję, rząd duński został skrytykowany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej. Zdaniem von der Leyen, tylko pewnie kontrole są uzasadnione całkowity zakaz poruszania się między krajami może być szkodliwy ekonomicznie.

„Pewne kontrole mogą być uzasadnione, ale generalny zakaz podróży nie jest widziany jako efektywny przez Światową Organizację Zdrowia” – mówiła. Przypomnijmy, że na konferencji prasowej WHO, na której Europa została ogłoszona epicentrum pandemii, szef organizacji radził wprowadzić wszelkie możliwe zabezpieczenia.

Kresy.pl/Euractiv
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz