Przewodnicząca Komisji Europejskiej krytykuję Polskę za zamknięcie granic

Jak podaje portal Financial Times, Urszuli von der Leyen przewodniczącej Komisji Europejskiej nie podoba się zachowanie państw zamykających granice. W tym gronie są między innymi Polska, Dania czy Czechy.

Urszula von der Leyen na piątkowej konferencji prasowej skrytykowała zamykanie granic jako elementu walki z epidemią – pisze portal. Według szefowej Komisji Europejskiej takie zachowanie jest niepotrzebne i może tylko zagrozić Unii Europejskiej.

Jak pisaliśmy na naszym portalu, część krajów UE wliczając w to Polskę, decyduje się na zamknięcie ruchu granicznego. Jest to spowodowane próbą ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa z innych państw.

Zdaniem von der Leyen, tylko pewnie kontrole są uzasadnione całkowity zakaz poruszania się między krajami może być szkodliwy ekonomicznie.

“Pewne kontrole mogą być uzasadnione, ale generalny zakaz podróży nie jest widziany jako efektywny przez Światową Organizację Zdrowia” – mówiła. Przypomnijmy, że na konferencji prasowej WHO, na której Europa została ogłoszona epicentrum pandemii, szef organizacji radził wprowadzić wszelkie możliwe zabezpieczenia.

Za zamykaniem granic opowiada się też Dania na czele ze swoją premier Mette Fredericksen. “Jesteśmy w środku czegoś czego żadne z nas wcześniej nie doświadczyło” – mówła. “Wiem, że podejmujemy teraz poważne decyzje, wiem że je odczujemy. Jestem jednak całkowicie przekonana, że jest to uzasadnione”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek po pięciogodzinnym posiedzeniu rządu, premier Republiki Czeskiej Andrej Babiš ogłosił stan wyjątkowy w związku z epidemią koronawirusa. Wprowadzono w związku z tym szereg działań, dotyczących m.in. ruchu transgranicznego.

Podobne decyzje podjęły w czwartek również władze Słowacji. Granice kraju będą mogli przekraczać wyłącznie cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wszystkie osoby powracające z zagranicy zostaną objęte obowiązkową kwarantanną.

Jak już informowaliśmy, w nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw ogłoszono dwa rozporządzenia MSWiA: w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen oraz ws. czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Na wszystkich przejściach granicznych służbę pełnić będzie Straż Graniczna wspierana przez Wojsko Polskie.

Kontrola graniczna osób przekraczających granicę w strefie Schengen będzie przywrócona tymczasowo od niedzieli 15 marca do 24 marca. W dokumentach określono również wykaz przejść granicznych przez które możliwy będzie ruch – na lądzie ich liczba wynosi 37, kontrole prowadzić się będzie również w 4 portach i na 17 lotniskach.

Kresy.pl/Financial Times

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply