Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu możliwej zagranicznej sprzedaży wojskowej rządowi Rumunii w zakresie modernizacji i wsparcia logistycznego F-16 oraz związanego z nim wyposażenia za szacunkowy koszt 175,4 mln dolarów. We wtorek zostały dostarczone  wymagane certyfikaty powiadamiając Kongres o tej ewentualnej sprzedaży.

Jak poinformował Departament Stanu USA na swojej stronie we wtorek, zatwierdzono możliwą sprzedaż pakietu wyposażenia dodatkowego F-16 do Rumunii. Kontrakt szacowany jest na 175,5 miliarda dolarów.

Rząd Rumunii zwrócił się o zakup aktualizacji awioniki, oprogramowania, sprzętu komunikacyjnego, pomocy nawigacyjnych i kokpitu floty samolotów F-16 w wersji Mid-Life Update (MLU) wraz z dodatkowym wsparciem logistycznym. Modernizacja samolotu obejmuje osiem systemów pozycjonowania LN-260 (GPS) i dziewiętnaście wielofunkcyjnych systemów dystrybucji informacji połączonych taktycznych systemów radiowych.

„Ta proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomagając zwiększyć bezpieczeństwo sojusznika NATO w rozwijaniu i utrzymywaniu silnych i gotowych zdolności do samoobrony” – poinformowano.

Ewentualna sprzedaż ma poprawić zdolność Rumunii do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez unowocześnienie jej awioniki w celu spełnienia wymagań interoperacyjności dla zaszyfrowanych systemów łączności używanych przez siły NATO. „Ta zwiększona zdolność do bezpiecznej komunikacji pomoże Rumunii w obronie jej ojczyzny i stacjonującego tam personelu USA. Rumunia wykazała znaczne zaangażowanie finansowe w modernizację swoich sił zbrojnych, co jeszcze bardziej zwiększy jej interoperacyjność z NATO. Rumunia nie będzie miała trudności z wchłonięciem tych zdolności w swoje siły zbrojne” – dodał Departament Stanu w komunikacie.

Zobacz też: MON chce pozyskać zasobniki rozpoznania powietrznego SAR dla polskich F-16

Głównym wykonawcą będzie firma Lockheed Martin Aeronautics z Fort Worth w Teksasie. Nie są znane żadne umowy dodatkowe proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą.

„Proponowana sprzedaż nie wpłynie negatywnie na gotowość obronną USA” – poinformował w komunikacie Departament Stanu USA.

Opis i wartość w dolarach dotyczą największej szacowanej ilości i wartości w dolarach na podstawie początkowych wymagań. Rzeczywista wartość w dolarach będzie niższa w zależności od ostatecznych wymagań, uprawnień budżetowych i podpisanych umów sprzedaży, jeśli i kiedy zostanie zawarta.

Zobacz też: Media: tureckie F-16 w Azerbejdżanie przebazowano dalej od linii frontu [+FOTO]

Kresy.pl/Departament Stanu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz