MON chce pozyskać zasobniki rozpoznania powietrznego SAR dla polskich F-16

W ramach ogłoszonego przez Inspektorat Uzbrojenia MON planowane jest pozyskanie zasobników rozpoznania powietrznego z radarami typu SAR, które mają zostać zintegrowane z polskimi myśliwcami F-16 C/D.

Jak podaje portal „Dziennik Zbrojny”, 6 października br. Inspektorat Uzbrojenia MON rozpoczął postępowanie zamówień publicznych ws. pozyskania systemu rozpoznania powietrznego. W jego skład mają wejść m.in.: 3 zasobniki rozpoznawcze wyposażone w radar typu SAR (Synthetic Aperture Radar), a także stacje naziemne przeznaczone do planowania misji i programowania zasobników, jak również naziemne stacje analizy i transmisji danych.

Wykonawca ma być również zobowiązany do przeprowadzenia integracji oferowanych zasobników z używanymi przez Polskę myśliwcami F-16 C/D Block 52+.

 

Ponadto, zamówienie obejmuje także dostarczenie: bazy danych umożliwiającej gromadzenie, archiwizowanie i wyszukiwanie zobrazowań EO, SAR, raportów i metadanych, sprzętu do diagnostyki i obsługiwania systemu,czy dokumentacji technicznej. Przedmiot zamówienia musi zostać dostarczony w terminie 3 lat i 8 miesięcy od daty zawarcia umowy. Głównym kryterium oceny ofert będzie cena (70 proc.), zastosowane rozwiązanie techniczne (20 proc.) i gwarancja (10 proc.). Premiowane będą zasobniki wykorzystujące radar ze skanowaniem fazowym. Wnioski ofertowe można składać do 4 listopada br.

„Dziennik Zbrojny” zaznacza, że obecnie na wyposażeniu polskich F-16 znajduje się 7 zasobników rozpoznania obrazowego Goodrich DB-110, zakupionych wraz z dwiema naziemnymi stacjami analizy danych. Pracują one jednak w paśmie widzialnym, używając kamery światła szczątkowego i kamerę termowizyjną. Zasobniki, które planuje kupić Polska, mają wykorzystywać radar typu SAR. Umożliwia on prowadzenie rozpoznania obrazowego niezależnie od warunków atmosferycznych, w dzień i w nocy.

Według pierwotnych założeń, nowy system powinien współpracować z systemem DB-110, jednak najwyraźniej okazało się to niemożliwe. W obecnym zamówieniu nie ma wzmianki o integracji z DB-110.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Portal „Dziennika Zbrojnego” wskazuje wśród dostępnych na rynku opcji m.in. zasobnik AN/ASQ-236 Dragon’s Eye firmy Northrop Grumman, wyposażony w radar AESA (ze skanowaniem fazowym), który zapewnia wykrywanie i śledzenie statycznych oraz ruchomych celów powierzchniowych, jak rownież wysokiej rozdzielczości mapowanie powierzchni ziemi niezależnie od warunkach atmosferycznych. Tego rodzaju sprzęt został zintegrowany m.in. z amerykańskimi samolotami F-15E i F-16C.

Czytaj także: Podpisano umowę na cele pozorne dla myśliwców F‑16C/D Jastrząb

Dziennikzbrojny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply