Pomimo niebezpieczeństwa ze strony Rosji, państwa niezaangażowane, Finlandia i Szwecja, zdecydowały się w tym czasie nie przystępować do NATO. Zamiast tego oba państwa planują wzmocnienie nordyckiej współpracy obronnej i nawiązanie bliższych więzi z sojuszem i Unią Europejską – pisze “Defense News”.

W przeciwieństwie do Szwecji, która nie ma granicy lądowej z Rosją, Finlandia chce zachować „opcję NATO” jako narzędzie bezpieczeństwa. Finlandia, która ma 1340-kilometrową granicę lądową z Rosją, odpowiedziała na wzrost napięcia w regionie przez rozbudowę swojego potencjału militarnego. 

Przypomnijmy, że w grudniu 2021 roku fiński minister obrony Antti Kaikkonen ogłosił, że Finlandia zakupi 64 nowe myśliwce F-35A Lightning II od amerykańskiego producenta Lockheed Martin, aby zastąpić starzejącą się flotę myśliwców F-18 Hornet. Kontrakt ma być wart około 10 mld euro.

Decyzja Finlandii o zakupie amerykańskich F-35 zwróciła uwagę w Rosji. Rosyjski portal ArmyStandard.ru, komentując sprawę napisał m.in, że fińska przestrzeń powietrzna nie może służyć siłom NATO i USA do przeprowadzania ataków lotniczych lub rakietowych na Petersburg. „Lepiej byłoby ostrzec północnych sąsiadów, co ich czeka, jeśli wybiorą złą linię postępowania. I co z nich w takim przypadku zostanie” – napisano.

Nordyccy członkowie NATO, Dania i Norwegia, zwiększyli swoją obecność wojskową w Arktyce i na Morzu Bałtyckim. Dania dostarczyła dodatkowe fregaty i cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia operacji morskich i powietrznych NATO na obszarze Morza Bałtyckiego.

CZYTAJ TAKŻE: Dania wzmacnia współpracę obronną z państwami bałtyckimi

NATO wystosowało otwarte zaproszenie do Finlandii i Szwecji do przyłączenia się do sojuszu. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powtórzył stanowisko organizacji, spotykając się 25 stycznia z ministrami spraw zagranicznych Finlandii i Szwecji w Brukseli, aby omówić możliwości współpracy obronnej.

„Dobra współpraca ze Szwecją i Finlandią ma kluczowe znaczenie dla NATO, podobnie jak dzielenie się ocenami rozwoju sytuacji. Ta ciągła współpraca jest ważna dla bezpieczeństwa całego regionu Morza Bałtyckiego – powiedział Stoltenberg.

CZYTAJ TAKŻE: Szef NATO zostanie bankierem w Norwegii

Mając wieloletnie doświadczenie w wykorzystywaniu dyplomacji jako narzędzia do rozwiązywania problemów bezpieczeństwa z Rosją, Finlandia zaoferowała się NATO jako budowniczy mostów w celu deeskalacji napięć z Moskwą, powiedział Pekka Haavisto, minister spraw zagranicznych Finlandii.

„Stała współpraca między Finlandią, Szwecją i NATO wzmocni stabilność regionu Morza Bałtyckiego w dającej się przewidzieć przyszłości. Taka współpraca przynosi korzyści wszystkim stronom” – powiedział Haavisto.

W kwestii członkostwa w NATO Haavisto powiedział, że fińska polityka bezpieczeństwa narodowego zawiera mechanizm, który daje rządowi możliwość ubiegania się o nie. „Polityka bezpieczeństwa Finlandii jest ustalana w Finlandii. Członkostwo w NATO to jedna z opcji, ale nie jest teraz na stole” – powiedział Haavisto.

Pogłębienie stosunków obronnych Finlandii z NATO zostało potwierdzone w styczniu, kiedy amerykańskie samoloty przeprowadziły ćwiczenia tankowania nad północną Finlandią w ramach międzynarodowych manewrów dowodzonych przez dywizjon lotniczy Fińskich Sił Powietrznych. Podczas ćwiczeń, które trwały cztery dni do 27 stycznia, fińskie F/A-18 Hornety zatankowały dzięki samolotowi US Air Force KC-135 Stratotanker.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W przeciwieństwie do Finlandii, która jest otwarta na uruchomienie opcji członkostwa w sytuacji, gdy podyktują to regionalne wydarzenia militarno-polityczne, Szwecja wykluczyła wstąpienie do NATO na rzecz rozszerzenia współpracy z sojuszem w ramach szerszej strategii bezpieczeństwa narodowego, obejmującej także poszerzenie zakresu współpracy obronnej z państwami nordyckimi i bałtyckimi. 

„Naszą intencją nie jest w tej chwili ubieganie się o członkostwo w NATO. Interesy Szwecji już teraz dobrze są realizowane, będąc poza NATO. Nie ma żadnych oznak, że Finlandia czuje inaczej. Ten problem po prostu nie jest obecnie rozpatrywany” – powiedziała Ann Linde, szwedzka minister spraw zagranicznych.

Szwedzkie rządy niechętnie rozważały członkostwo w NATO z powodów historycznych, podyktowanych chęcią utrzymania niezależnej polityki obronnej i bezpieczeństwa, powiedziała Anna Wieslander, dyrektor ds. Europy Północnej w Radzie Atlantyckiej i przewodnicząca Sztokholmskiego Instytutu Bezpieczeństwa i Polityka rozwoju.

Szwecja i Finlandia chcą, aby Unia Europejska odgrywała większą rolę w dziedzinie obronności, wychodząc z przekonania, że ​​UE powinna wziąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo, powiedział Wieslander.

„Możemy spodziewać się większej współpracy obronnej na poziomie nordyckim, a zwłaszcza między Finlandią i Szwecją. Istnieją już solidne podstawy do bliższej współpracy, które są regulowane w ramach istniejących umów dotyczących obronności i bezpieczeństwa między tymi dwoma krajami” – powiedział Wieslander.

Szwecja jest na dobrej drodze do 40% wzrostu wydatków na obronę w latach 2020-2025. Nawet przy tak znaczącym wzroście, zaczynając od niskiej podstawy, szwedzkie wydatki na obronę i tak osiągną jedynie 1,5% PKB w 2025 roku.

Kresy.pl / defensenews.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply