Zdaniem Ołeksija Daniłowia, sekretarza ukraińskiej rady bezpieczeństwa, sojusz brytyjsko-polsko-ukraiński powinien powstać jak najszybciej, a następnie zostać rozszerzony o inne państwa.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksij Daniłow opowiedział się za jak najszybszym utworzeniem sojuszu Wielkiej Brytanii, Polski i Ukrainy. Jego zdaniem, taki format sojuszniczy powinien zostać w przyszłości maksymalnie rozszerzony.

Daniłow został zapytany o kwestię sojuszu brytyjsko-polsko-ukraińskiego podczas wtorkowego telemaratonu, na antenie jednej ze stacji telewizyjnych. Odpowiedział, że to pytanie raczej do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który odpowiada za sprawy międzynarodowe i wojskowe.

– Ja jestem zwolennikiem tego, żeby tak sojusz powstał najszybciej, jak to możliwe. Ponadto, uważam, że należy go jeszcze maksymalnie rozszerzyć i nie ograniczać się tylko do tych trzech państw – powiedział.

Warto dodać, że w ostatnim czasie w polskiej przestrzeni publicznej (zasadniczo w mediach związanych z obozem rządzącym w Polsce) i niektórych środowiskach eksperckich, głównie proamerykańskich, zaczęto prezentować koncepcje dotyczące utworzenia w przyszłości „polsko-ukraińskiego państwa federacyjnego”.

Przypomnijmy, że pod koniec maja br. włoski „Corriere della Sera” napisał, że premier Wielkiej Brytanii proponuje utworzenie nowego sojuszu polityczno-gospodarczo-wojskowego z udziałem Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich, jako alternatywy dla Unii Europejskiej. Według gazety, chodzi o zbudowanie „bloku państw, chcących zachować suwerenność narodową” i liberalnych pod względem gospodarczym i „zdeterminowanych do przeciwdziałania polityce Rosji”. Ewentualnie, w nieokreślonym późniejszym terminie, do takiego bloku mogłaby dołączyć także Turcja. Johnson miał na początku kwietnia br. przedstawić swoją koncepcję prezydentowi Ukrainy, który jednak ani jej nie poparł, ani nie odrzucił.

Czytaj więcej: Media: Johnson planuje alternatywny dla UE, antyrosyjski sojusz z udziałem Polski i Ukrainy

Pisaliśmy też, że w połowie lutego br., na tydzień przed rosyjską inwazją, w Kijowie ogłoszono powstanie brytyjsko-ukraińsko-polskiego „aliansu”. Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Polski wydali wówczas wspólne oświadczenie o zapoczątkowaniu nowego formatu współpracy pomiędzy trzema państwami. Mimo iż w oświadczeniu nie ma mowy o współpracy wojskowej, szef ukraińskiej dyplomacji twierdził, że „Polska i Wielka Brytania będą pomagać nam bronić naszego państwa”.

Przypomnijmy, że ukraińska redakcja BBC podała pod koniec stycznia, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Później sprecyzowano, że miałoby się to stać 1 lutego podczas wizyty w Kijowie premierów Polski i Wielkiej Brytanii. Wcześniej w styczniu brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss informowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Ukrinfom / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz