Cele Rosji dotyczą nie tylko naszego kraju. Jeśli Zachód nie ma ochoty walczyć z Rosją na terytorium UE i NATO, to powinien rozwiązać tę kwestię tutaj razem z nami – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Daniłow.

W rozmowie z brytyjskim „The Times” sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Daniłow oświadczył, że można było uniknąć utraty Awdijiwki, gdyby Ukraina wcześniej otrzymała od Zachodu myśliwce F-16. Według niego, Rosjanie zniszczyli miasto falami bombardowań z powietrza, a ruin nie dało się utrzymać.

„Gdybyśmy mieli F-16, nie zrobiliby tego [nie zdobyliby Awdijiwki – red.]. Moglibyśmy ich wypędzić z naszego terytorium” – powiedział Daniłow.

Przeczytaj: Stoltenberg: Ukraina będzie mieć prawo użyć F-16 do atakowania celów wojskowych w Rosji

„Cele Rosji dotyczą nie tylko naszego kraju. Jeśli Zachód nie ma ochoty walczyć z Rosją na terytorium Unii Europejskiej, na terytorium NATO, to powinien rozwiązać tę kwestię tutaj razem z nami” – dodał. Zaznaczył też, że wzdłuż całej linii frontu Rosja ma co najmniej pięć razy więcej pocisków niż Ukraina, a coraz większym problemem są niedobory broni i amunicji.

„Są trzy elementy, których Ukraina potrzebuje – broń, broń i jeszcze raz broń” – powiedział Daniłow. Zasugerował, że zachodni sojusznicy nie są w stanie zapewnić Ukrainie wystarczającej ilości broni, bo nie wszyscy na Zachodzie chcą, aby Ukraina wygrała wojnę z Rosją.

„Gdyby chcieli, to na czas dostarczyliby nam nowoczesną broń” – powiedział. Ukraińska agencja UNIAN zaznacza, że Daniłow udzielił tego komentarza krotko przed tym, jak niemiecki Bundestag odrzucił projekt rezolucji, wzywającej do wysłania na Ukrainę rakiet manewrujących Taurus.

Sekretarz ukraińskiej rady bezpieczeństwa zaznaczył też, że wiele rodzin straciło swoich bliskich na wojnie lub przez nią. Przyznał też, że stracił na wojnie siostrzeńca, a jego chrześniak stracił część nogi. „A Zachód się odwraca przymykając na to oko, nie chce na to odpowiednio zareagować. Zresztą, oni [Rosjanie – red.] was nie zabijają” – powiedział Daniłow.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply