Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że Dania przeznaczy dodatkowe 22 mln euro na wzmocnienie sektora bezpieczeństwa Ukrainy.

„Jestem wdzięczny mojemu koledze i przyjacielowi Jeppe Kofodowi (duńskiemu ministrowi spraw zagranicznych – red.) za terminową wizytę w Donbasie, która pokazuje solidarność Danii z Ukrainą na tle niedopuszczalnych gróźb ze strony Rosji. Doceniam decyzję o przydzieleniu dodatkowych 22 mln euro na wzmocnienie sektora bezpieczeństwa Ukraina. To przejaw prawdziwej przyjaźni ” – napisał Kuleba na Twitterze.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Kanada rozważa wzmocnienie swojej misji wojskowej na Ukrainie. Kanadyjskie władze mają rozważać czy dodatkowe siły NATO powstrzymają ewentualną agresję Rosji.

Jeszcze w grudniu 2021 r. administracja prezydent USA „po cichu” zatwierdziła dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 200 mln dolarów. Według mediów, na Ukrainie zostanie wysłana m.in. broń ręczna, a także radary i sprzęt dla okrętów.

CZYTAJ TAKŻE: Od 2015 r. CIA potajemnie szkoli ukraińskich specjalsów

Dodajmy, że z końcem 2021 roku Peeter Kuimet, szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Obrony Republiki Estońskiej poinformował, że władze Estonii podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie broni i amunicji. Władze Estonii planują przekazać Ukrainie 122 mm haubice D-30 oraz przeciwpancerne systemy Javelin. Nie wskazano o jaką dokładnie liczbę sprzętu chodzi.

Na poniedziałkowym posiedzeniu litewska Rada Obrony Państwa rozpatrywała sytuację związaną z napięciami na granicy Rosji z Ukrainą. Rada zatwierdziła szereg działań, w tym plan udzielenia Ukrainie wsparcia militarnego. „Zamierzamy wesprzeć Ukrainę realnymi, praktycznymi środkami, w tym zwiększeniem liczby instruktorów naszej misji szkolenia bojowego i udzieleniem pewnej pomocy materialnej” – powiedział litewski minister obrony Arvydas Anušauskas. Według niego pomoc materialna „bywa i śmiercionośna, i nieśmiercionośna, i humanitarna”.

Przypomnijmy, że 5 stycznia minister obrony Łotwy uzgodnił z ambasadorem Ukrainy wysłanie do Kijowa „pomocy humanitarnej” składającej się m.in. z broni i sprzętu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz