Litewska Rada Obrony Państwa zatwierdziła plan zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Jak podaje ukraińska agencja prasowa Ukrinform, powołując się na litewskiego nadawcę LRT, na poniedziałkowym posiedzeniu litewska Rada Obrony Państwa rozpatrywała sytuację związaną z napięciami na granicy Rosji z Ukrainą. Rada zatwierdziła szereg działań, w tym plan udzielenia Ukrainie wsparcia militarnego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4749.49 PLN    (21.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zamierzamy wesprzeć Ukrainę realnymi, praktycznymi środkami, w tym zwiększeniem liczby instruktorów naszej misji szkolenia bojowego i udzieleniem pewnej pomocy materialnej” – powiedział litewski minister obrony Arvydas Anušauskas.

Według niego pomoc materialna „bywa i śmiercionośna, i nieśmiercionośna, i humanitarna”. Jako tę ostatnią wskazał leczenie i rehabilitację rannych ukraińskich żołnierzy na Litwie. Jak mówił, Litwa zamierza w najbliższym czasie przekazać Ukrainie sprzęt termowizyjny (systemy noktowizyjne). Anušauskas deklarował, że litewski rząd zobowiązuje się co roku przekazywać Ukrainie „niezbędny sprzęt” o wartości co najmniej miliona euro.

Doradca prezydenta Litwy Darius Kuliešius powiedział, że plan wsparcia Ukrainy został już zatwierdzony przez litewską Radę Obrony Państwa.

Rada przewidziała również szereg środków mających na celu wzmocnienie zdolności obronnych samej Litwy. Postanowiono zwiększyć w 2023 roku liczbę poborowych oraz nabór cywilnych urzędników i kursantów do Akademii Wojskowej.

Podjęto też decyzję o skróceniu wcześniej planowanych terminów zakupu systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych MLRS wspólnie z pozostałymi krajami bałtyckimi.

Na szczeblu państwowym zostanie utworzone międzyresortowe centrum koordynacyjne, które będzie monitorować zagrożenia i ryzyka, oceniać odporność i gotowość na nie w kluczowych obszarach – energetyce, bezpieczeństwie wewnętrznym, cyberprzestrzeni i innych.

Przypomnijmy, że 5 stycznia minister obrony Łotwy uzgodnił z ambasadorem Ukrainy wysłanie do Kijowa „pomocy humanitarnej” składającej się m.in. z broni i sprzętu.

Kresy.pl / Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz