Jeszcze w grudniu 2021 r. administracja prezydent USA „po cichu” zatwierdziła dodatkowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 200 mln dolarów. Według mediów, na Ukrainie zostanie wysłana m.in. broń ręczna, a także radary i sprzęt dla okrętów.

W poniedziałek wieczorem stacja CNN podała, że Stany Zjednoczone po cichu dały zielone światło na wysłanie broni na Ukrainę, w samym środku poważnego sporu z Rosją dotyczącego sytuacji militarnej i bezpieczeństwa wokół Ukrainy. Według tych informacji, pod koniec grudnia 2021 roku administracja prezydenta Joe Bidena „po cichu zatwierdziła dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, wartą 200 mln dolarów”. W ramach tej pomocy, Ukraińcy mieli otrzymać „mniej więcej ten sam sprzęt obronny, jaki USA dostarczały w przeszłości, w tym broń ręczną i amunicję, bezpieczne radiostacje, sprzęt medyczny, części zamienne”.

Później sprawie bliżej przyjrzeli się reporterzy serwisu Politico. Ustalono, że 200 mln dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy zatwierdzono jako część część upoważnienia prezydenta do wypłaty środków. Narzędzie to daje mu możliwość nakazania sekretarzowi stanu, by ten zwrócił się do sekretarza obrony o dostarczenie przedmiotów z magazynów Pentagonu krajowi w stanie zagrożenia. Następnie ekipa prezydenta musi powiedzieć Kongresowi, że nieprzewidziana sytuacja nadzwyczajna wymagała natychmiastowej pomocy militarnej.

Dodajmy, że Biden już wcześniej korzystał z tego narzędzia. W sierpniu ubiegłego roku zatwierdził wysłanie Ukraińcom pomocy wojskowej wartej 60 mln dolarów. Pakiet zawierał m.in. broń ręczną i amunicję.

Co ciekawe, według Politico liczni urzędnicy Kongresu twierdzą, że pierwszy raz usłyszeli o zatwierdzeniu takiej wypłaty podczas ostatniego, niejawnego spotkania. Zaznaczali przy tym, że żadna broń czy sprzęt z tego wartego 200 mln dol. pakietu jeszcze nie dotarło na Ukrainę, bo sama procedura wypłaty dopiero co się zakończyła.

Niewymieniony z nazwiska w artykule doradca prezydenta Ukrainy oraz „osoba zaznajomiona z pakietem” zgodnie twierdzą, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę systemy radarowe i bliżej nieokreślony „sprzęt morski”, zapewne przeznaczony dla ukraińskiej marynarki wojennej. Nie jest jednak jasne, kiedy będą pierwsze dostawy.

Ponadto według doradcy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ukraińcy zostali poinformowani o nadchodzącej pomocy w ubiegły, miesiącu „na najwyższym szczeblu”. Jednocześnie zaznaczył, że biorąc pod uwagę doniesienia amerykańskiego wywiadu, który sugeruje wielką inwazję rosyjską na Ukrainę, pomoc od Amerykanów umożliwi jego krajowi zadanie Rosji dodatkowych strat, „ale nie zmieni znacząco wyniku” wojny.

Czytaj także: „Musimy zabić trochę Rosjan”. Kongresmen chce większego wsparcia USA dla Ukrainy

Rzecznik departamentu stanu przyznał, że będą dalej, w najbliższych tygodniach i miesiącach, korzystając z szerokiego spektrum dostępnych mechanizmów.

Jeden z reporterów rozmawiał z osobą „zaznajomioną z planem”, według której amerykańscy wojskowi obawiają się wysłania ich sprzętu do Europy Wschodniej. Wskazywali m.in. na konieczność zastąpienia i uzupełnienia braków sprzętowych, co zajmie czas.

Dodajmy, że jak pisaliśmy, w Kongresie USA pojawił się pomysł ogłoszenia Ukrainy krajem „NATO-plus”. Miałoby to pozwolić na znaczne zwiększenie dostaw amerykańskiej broni śmiercionośnej do tego kraju.

Przeczytaj: Ukraiński ambasador w Niemczech żąda dostaw broni dla Ukrainy

Czytaj także: Bild: Merkel blokowała dostawy broni na Ukrainę. „Zełenski błagał”

W grudniu 2021 roku po raz pierwszy ukraińska armia przeprowadziła ćwiczebne strzelanie z systemu przeciwpancernego Javelin w rejonie strefy konfliktu w Donbasie.

Jak informowaliśmy, w październiku 2021 roku Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę kolejne przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin w ramach corocznej pomocy wojskowej dla tego kraju. Według danych podanych przez Pentagon, Ukraińcy otrzymali 30 przeciwpancernych systemów rakietowych Javelin, tj. przenośnych wyrzutni, wraz ze 180 pociskami kierowanymi. Wartość amerykańskiego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w 2021 roku wyniosła ponad 450 mln dolarów. Strona ukraińska podała, ile systemów ppk Javelin Ukraina otrzymała od Amerykanów w ostatnich latach. Łącznie z dostawami z października tego roku, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już 77 wyrzutniami systemu przeciwpancernego FGM-148 Javelin, a także 540 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, w różnych wersjach.

Dodajmy, że z końcem 2021 roku Peeter Kuimet, szef Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Obrony Republiki Estońskiej poinformował, że władze Estonii podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie broni i amunicji. Władze Estonii planują przekazać Ukrainie 122 mm haubice D-30 oraz przeciwpancerne systemy Javelin. Nie wskazano o jaką dokładnie liczbę sprzętu chodzi.

Politico.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz