„Musimy zabić trochę Rosjan”. Kongresmen chce większego wsparcia USA dla Ukrainy

Kongresmen Ruben Gallego z Partii Demokratycznej uważa, że prezydent USA myli się w kwestii swojej polityki dotyczącej Nord Stream 2. Domaga się też jak najszybszego wysłania na Ukrainę kolejnych systemów przeciwpancernych Javelin, przeciwlotniczych Stinger i dronów.

Jak informowaliśmy, senator Partii Republikańskiej, Ted Cruz złożył propozycję liderowi demokratycznej w Senacie USA, Charlesowi Schumerowi, propozycję dotyczącą sprawy Nord Stream 2. Zadeklarował, że w zamian za głosy za przywróceniem sankcji do budżetu obronnego USA, cofnie swój sprzeciw względem nominacji niektórych ambasadorów, wskazanych przez prezydenta Joe Bidena.

Dodajmy, że głosy krytyczne względem polityki Białego Domu w sprawie Nord Stream 2 pojawiają się również wśród Demokratów. Ostatnio kongresmen Ruben Gallego, przewodniczący delegacji Kongresu, która w miniony weekend odwiedziła Ukrainę, powiedział w rozmowie z serwisem Axios, że Biden myli się, pozwalając na kontynuowanie budowy gazociągu. Zaznaczył, że uruchomienie Nord Stream 2 znacząco zagroziłoby bezpieczeństwu Ukrainy.

Gallego uważa, że Biden błędnie sądzi, iż jest w stanie równoważyć stosunki amerykańsko-niemieckie poprzez ryzyko, jakie stwarza dla Europy Środkowej i Wschodniej Nord Stream 2.

– Nord Stream 2 będzie kolejną broną w rosyjskim arsenale, musimy to zatrzymać nim rzeczywiście ruszy – powiedział członek Izby Reprezentantów USA. Wraz z innymi członkami delegacji, Republikanami i Demokratami, wzywa zarazem prezydenta USA, żeby przyspieszył wysyłkę broni śmiercionośnej na Ukrainę. Chodzi nie tylko o systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, ale również o przenośne, rakietowe systemy przeciwlotnicze Stinger oraz drony.

Zdaniem Gallego, maksymalne odstraszanie „oznacza, że musimy zabić trochę Rosjan”. – Oni rozumieją tylko argument siły. Musimy dać ukraińskiej armii i siłom specjalnym zdolność do tego – zaznaczył.

W niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła, że gazociąg Nord Stream II nie zostanie dopuszczony do eksploatacji w przypadku dalszej „eskalacji” napięcia na granicy Rosji z Ukrainą, na mocy porozumienia zawartego między USA i Niemcami.

Czytaj także: Nowy kanclerz Austrii poparł Nord Stream 2

Jak niedawno informowaliśmy, w październiku Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę kolejne przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin w ramach corocznej pomocy wojskowej dla tego kraju. Według danych podanych przez Pentagon, Ukraińcy otrzymali 30 przeciwpancernych systemów rakietowych Javelin, tj. przenośnych wyrzutni, wraz ze 180 pociskami kierowanymi. Wartość amerykańskiego pakietu pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy w 2021 roku wyniosła ponad 450 mln dolarów. Strona ukraińska podała, ile systemów ppk Javelin Ukraina otrzymała od Amerykanów w ostatnich latach. Łącznie z dostawami z października tego roku, Siły Zbrojne Ukrainy dysponują już 77 wyrzutniami systemu przeciwpancernego FGM-148 Javelin, a także 540 przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, w różnych wersjach.

Axios / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply