Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, to spotka się to z „potężnymi konsekwencjami i poważnymi kosztami” – takie ostrzeżenie zamierzają przesłać prezydentowi Rosji przywódcy państw członkowskich UE.

Brytyjski dziennik „The Guardian” opisał w środę projekt dokumentu, w którym przywódców krajów członkowskich Unii Europejskiej zapowiadają, że wspólnie ostrzegają prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, to spotka się to z „potężnymi konsekwencjami i poważnymi kosztami”. Chodzi o pismo, które ma zostać wysłane Kremlowi w formie komunikatu po unijnym szczycie w Brukseli.

Przeczytaj: Francja grozi Rosji „potężnymi konsekwencjami”

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według informacji, które przedostały się do mediów, przywódcy krajów członkowskich UE zamierzają wezwać Rosję do „deeskalacji napięcia spowodowanego przez koncentrację militarną wzdłuż jej granicy z Ukrainą i agresywną retorykę”.

„Rada Europejska ponawia swoje poparcia dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wszelka dalsza agresja militarna przeciwko Ukrainie spotka się w odpowiedzi z potężnymi konsekwencjami i poważnymi kosztami” – czytamy w projekcie dokumentu, cytowany przez „Guardiana”.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen powiedziała na forum Parlamentu Europejskiego, że UE jest przygotowana na wypadek eskalacji sytuacji militarnej przez Rosję. Zapewniła zarazem o niezachwianym poparciu na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej prawa do suwerennej decyzji o swojej przyszłości.

– Oczywiście, chcemy dobrych relacji z Rosją, zależy to po pierwsze i najważniejsze, od jej zachowania. W obecnym momencie, Rosja wybiera agresywną postawę względem swoich sąsiadów, a jako UE i jej partnerzy z G7, daliśmy jasno do zrozumienia, że dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie będą Rosję słono kosztować – powiedziała szefowa KE.

– Jesteśmy przygotowani – zaznaczyła. Przypomniała o już nałożonych na Rosję unijnych sankcjach i zapowiedziała, że mogą one zostać zaostrzone i rozszerzone. – Jesteśmy gotowi podjąć dodatkowe, bezprecedensowe kroki, z poważnymi konsekwencjami dla Rosji.

Przeczytaj: USA: wrócą sankcje przeciw Nord Stream 2? Cruz złożył Demokratom ofertę

W czasie bezpośredniej rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem prezydent Rosji wysunął postulaty udzielenia jej formalnych gwarancji „wykluczających rozszerzenie NATO w kierunku wschodnim i rozmieszczenie w sąsiadujących z Rosją państwach ofensywnych systemów broni uderzeniowej”. Później postulaty te powtórzył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, który zagroził też, że w przypadku ich odrzucenia Rosja rozmieście wyrzutnie rakiet średniego zasięgu wzdłuż granic państw NATO.

Czytaj także: Ukraina gotowa na każdy format rozmów z Rosją

Guardian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz