Jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, to spotka się to z „potężnymi konsekwencjami i poważnymi kosztami” – takie ostrzeżenie zamierzają przesłać prezydentowi Rosji przywódcy państw członkowskich UE.

Brytyjski dziennik „The Guardian” opisał w środę projekt dokumentu, w którym przywódców krajów członkowskich Unii Europejskiej zapowiadają, że wspólnie ostrzegają prezydenta Rosji Władimira Putina, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, to spotka się to z „potężnymi konsekwencjami i poważnymi kosztami”. Chodzi o pismo, które ma zostać wysłane Kremlowi w formie komunikatu po unijnym szczycie w Brukseli.

Przeczytaj: Francja grozi Rosji „potężnymi konsekwencjami”

Według informacji, które przedostały się do mediów, przywódcy krajów członkowskich UE zamierzają wezwać Rosję do „deeskalacji napięcia spowodowanego przez koncentrację militarną wzdłuż jej granicy z Ukrainą i agresywną retorykę”.

„Rada Europejska ponawia swoje poparcia dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Wszelka dalsza agresja militarna przeciwko Ukrainie spotka się w odpowiedzi z potężnymi konsekwencjami i poważnymi kosztami” – czytamy w projekcie dokumentu, cytowany przez „Guardiana”.

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen powiedziała na forum Parlamentu Europejskiego, że UE jest przygotowana na wypadek eskalacji sytuacji militarnej przez Rosję. Zapewniła zarazem o niezachwianym poparciu na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej prawa do suwerennej decyzji o swojej przyszłości.

– Oczywiście, chcemy dobrych relacji z Rosją, zależy to po pierwsze i najważniejsze, od jej zachowania. W obecnym momencie, Rosja wybiera agresywną postawę względem swoich sąsiadów, a jako UE i jej partnerzy z G7, daliśmy jasno do zrozumienia, że dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie będą Rosję słono kosztować – powiedziała szefowa KE.

– Jesteśmy przygotowani – zaznaczyła. Przypomniała o już nałożonych na Rosję unijnych sankcjach i zapowiedziała, że mogą one zostać zaostrzone i rozszerzone. – Jesteśmy gotowi podjąć dodatkowe, bezprecedensowe kroki, z poważnymi konsekwencjami dla Rosji.

Przeczytaj: USA: wrócą sankcje przeciw Nord Stream 2? Cruz złożył Demokratom ofertę

W czasie bezpośredniej rozmowy Władimira Putina z Joe Bidenem prezydent Rosji wysunął postulaty udzielenia jej formalnych gwarancji „wykluczających rozszerzenie NATO w kierunku wschodnim i rozmieszczenie w sąsiadujących z Rosją państwach ofensywnych systemów broni uderzeniowej”. Później postulaty te powtórzył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow, który zagroził też, że w przypadku ich odrzucenia Rosja rozmieście wyrzutnie rakiet średniego zasięgu wzdłuż granic państw NATO.

Czytaj także: Ukraina gotowa na każdy format rozmów z Rosją

Guardian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply