W nadchodzących miesiącach Dania i Czechy przekażą Siłom Zbrojnym Ukrainy bojowe wozy piechoty, czołgi i broń ciężką.

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej, w nadchodzących miesiącach Dania i Czechy przekażą Siłom Zbrojnym Ukrainy, na koszt rządu duńskiego bojowe wozy piechoty, czołgi i broń ciężką.

Zobacz też: Czechy przekażą Ukrainie odrestaurowane czołgi T-72

W ramach pierwszej części projektu oba państwa przekażą około 50 bojowych wozów piechoty i czołgów podstawowych, a także sprzęt walki radioelektronicznej i rozpoznania oraz amunicję wielkokalibrową.

„To znaczący prezent w postaci sprzętu, na który istnieje duże zapotrzebowanie na Ukrainie. Podarunek ten był możliwy dzięki wzorowej współpracy między Danią a Czechami” – powiedział duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

Jednak nie wszystkie urządzenia będą nowe. W raporcie zaznaczono, że dostawy obejmą także naprawiony sprzęt, który jest już na wyposażeniu Sił Zbrojnych Ukrainy.

Nazwa sprzętu nie jest znana, ale można mówić o remoncie ukraińskich BMP-1 i BMP-2, a także o naprawie i modernizacji czołgów rodziny T-72. W konserwacji tego sprzętu specjalizuje się czeski kompleks wojskowo-przemysłowy.

W środę, przed spotkaniem w kwaterze głównej NATO w Brukseli, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania planuje w na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku przekazać ukraińskim siłom powietrznym pierwsze myśliwce F-16 ze swoich sił powietrznych. Zaznaczył, że celem jest tu jeszcze pierwszy kwartał przyszłego roku, ale zależy to od gotowości ukraińskich pilotów, którzy najpierw muszą przejść odpowiednie szkolenie. „Oczekujemy, że będziemy mogli przekazać pierwsze samoloty na Ukrainę w marcu-kwietniu [2024 r. – red.]. Ale trzeba jeszcze wykonać spoko pracy, żeby mieć pewność, że Ukraińcy potrafią nimi latać” – powiedział Poulsen.

Duński minister obrony zaznaczył też, że Ukraina powinna być w stanie zarówno serwisować te myśliwce, jak i zapewnić im odpowiednią ochronę przed rosyjskimi atakami. Oznaczałoby to konieczność stworzenia lub przygotowania odpowiedniej infrastruktury naziemnej i obrony powietrznej.

Poulsen dodał też, że termin dostarczenia myśliwców zależy również od szkolenia ukraińskiego personelu naziemnego.

Kresy,ok

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply