Opowiadamy się za tym, żeby po demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy zapewnić wszystkim zamieszkującym ją narodom możliwość samodzielnego zdecydowania o swojej przyszłości, bez jakiejkolwiek presji z zewnątrz – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skomentował wcześniejsze wypowiedzi ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Przypomnijmy, że w opublikowanym w piątek rano nagraniu prezydent Ukrainy zauważył, że jego kraj „został sam” w obliczu rosyjskiej agresji, na którą „najpotężniejsze siły świata patrzą z daleka”. „Kto jest gotów zagwarantować przystąpienie Ukrainy do NATO? Szczerze, wszyscy się boją” – stwierdził w swoim poprzednim przemówieniu Wołodymyr Zełenski. „Nie boimy się Rosji. Nie boimy się rozmawiać z Rosją. Nie boimy się rozmawiać o wszystkim – o gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego państwa. Nie boimy się mówić o neutralnym statusie (…) Trzeba mówić o końcu tej inwazji. Musimy porozmawiać o zawieszeniu broni” – podkreślił.

Ławrow twierdzi, że Zełenski kłamał, gdy mówił, że jest gotów omówić neutralny status Ukrainy.

Zmarnowana okazja prezydenta Zełenskiego jest dobrze znana, dlatego nie należy teraz przypisywać innym własnej winy – powiedział.

Szef rosyjskiej dyplomacji dodał, że po zakończeniu „operacji demilitaryzacji Ukrainy”, sytuacja w tym kraju powróci do rozmów.

Opowiadamy się za tym, żeby wyzwoliwszy Ukrainę z militaryzmu i neonazizmu zapewnić wszystkim narodom, żyjącym w tym kraju, możliwość samodzielnego zdecydowania o swojej przyszłości, bez jakiejkolwiek presji z zewnątrz – zaznaczył.

Jesteśmy gotowi do rozmów, w każdym momencie, jak tylko Siły Zbrojne Ukrainy odpowiedzą na apel naszego prezydenta, przestaną stawiać opór i złożą brońpowiedział szef MSZ Rosji. Dodał, że „nikt nie zamierza ich napadać ani gnębić”. – Dajmy wszyscy ukraińskiemu narodowi możliwość samodzielnego zdecydowania o swoim losie.

Jesteśmy zainteresowani tym, żeby… on [ukraiński naród-red.] nie był w sytuacji, gdy znajduje się pod pełną kontrolą zewnętrzną. (…) ostro zorientowaną na to, żeby szerzyć neonazizm, ludobójstwo Rosjan i używać Ukrainę jako instrument powstrzymywania Rosjioświadczył Ławrow.

Ławrow twierdził też, że Rosja zawsze odpowiadała się za rozmowami o gwarancjach bezpieczeństwa, a szansa na to „była do samego końca”. Mówił też, że Rosja jest zainteresowana tym, „żeby ukraiński naród był niezależny” i miał rząd reprezentujący „całą jego różnorodność”.

Ria.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply