Kanada wysłała do Europy pierwszy czołg Leopard 2A4 przeznaczony dla ukraińskiego wojska. (więcej…)

Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie - poinformował w niedzielę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Systemy mają osiągnąć wstępną gotowość bojową w 2024 roku, po zakończeniu szkolenia.

Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej - oświadczył w niedzielę na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Kazachstan - śródlądowy kraj w sercu Azji zwiększył w zeszłym roku ilość ropy jaką wyeksportował na rynki światowe poza systemami rurociągowymi Rosji.

Kalkulację ilości ropy naftowej wyeksportowanej w zeszłym roku przez Kazachstan z pominięciem Rosji podała w czwartek agencja informacyjna Reutera. Wyniosła ona 1,8 mln ton, co daje wynik 36 tys. baryłek dziennie. Wynik nie jest imponujący, bo całość eksportu ropy z Kazachstanu wyniosła w zeszłym roku dziesiątki milionów ton. Jednak Reuter wskazuje, na podstawie "danych przemysłowych", że w roku 2021 eksport poza rosyjskimi systemami przesyłowymi wynosił jeszcze tylko 638 tys. ton, zatem wzrost jest trzykrotny.

W 2022 r. poza Rosją Kazachowie wyeksportowali 1,26 mln ton ropy do Chin, 214 tys. ton sprzedali przez gruziński port Batumi, 141 tys. ton do rafinerii w stolicy Azerbejdżanu - Baku, 109 tys. ton rurociągiem Baku-Tbilisi-Ceyhan, do tureckiego naftoportu w tym ostatnim mieście i 80 tys. ton do Uzbekistanu. 

Brytyjskie ministerstwo finansów sygnalizuje, że nie ma pieniędzy na obronę, pomimo uznania pilnej potrzeby zbrojenia w następstwie wojny na Ukrainie - podała stacja Sky News w poniedziałek. Rozmówca stacji podkreśla, że brytyjska armia "nie byłaby w stanie walczyć nawet na bardzo małą skalę przez więcej niż kilka dni".

Źródła stacji informują, że "odświeżenie" brytyjskiej polityki w zakresie obronności, które miało obejmować poinformowanie o nowych planach wydatków na obronność rządu Rishiego Sunaka, może zostać opóźnione. Wstępne plany "nie odzwierciedlały wystarczająco zmienionego środowiska bezpieczeństwa w Europie".

"Rząd nie jest bardzo zjednoczony" - podkreśla jeden z informatorów stacji.

W poniedziałek, 6 lutego, rozpoczną się szkolenia ukraińskich załóg czołgów Leopard - oświadczył w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Szkolenia będą się odbywać poza granicami Ukrainy.

Reznikow wypowiadał się w niedzielę na konferencji prasowej. "Od jutra, od poniedziałku, poza Ukrainą rozpoczną się szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard. Kontynuujemy rozmowy z naszymi partnerami, wkrótce oczekujemy wizyty ważnych gości, będziemy rozmawiać o częściach do Leopardów, remoncie, serwisie, itd." - oświadczył, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Podkreślił, że już wiadomo, ile czołgów dostarczą Ukrainie poszczególne kraje.

Prezydent Rosji Władimir Putin nie podejmuje ryzyka, aby osiągnąć zamierzone cele na Ukrainie - uważają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy ISW napisali w najnowszym raporcie (5 lutego), że prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin nie jest gotowy do podjęcia ryzykownych decyzji. Uważają, że Putin wyszedł prawdopodobnie z błędnego założenia, że jego wojska mogą zmusić Ukrainę do kapitulacji bez znacznych strat na polu walki. Uważał, że inwazja na Ukrainę na pełną skalę wiąże się z akceptowalnym ryzykiem.

W analizie zwrócono uwagę na "rozdźwięk między jego [Putina] maksymalistycznymi celami, a gotowością do podejmowania ryzykownych decyzji niezbędnych do ich osiągnięcia".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%