Rząd Portugalii przeznaczy w 2025 roku 220 milionów euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. (more…)

Podczas posiedzenia sejmu przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów Maciej Brando odpowiedział na interpelację poselską dotyczącą  dostaw ropy do niemieckiej rafinerii w Schwendt.

W piątek podczas posiedzenia sejmu przedstawiciel Prezesa Rady Ministrów, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Maciej Bando odpowiedział na interpelację skierowaną do premiera przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie "zobowiązania się rządu polskiego do zapewnienia dostaw ropy z Gdańska do kontrolowanej przez Rosjan niemieckiej rafinerii w Schwedt pomimo całkowitego wykorzystania mocy przeładunkowych w gdańskim Naftoporcie".

Na początku przedstawiciel PiS Paweł Małecki pytał dlaczego rząd zgodził się dostarczyć rosyjską ropę do niemieckiej rafinerii PCK Schwedt, w jaki sposób władze będą pilnować, aby polska infrastruktura nie była wykorzystywana do omijania sankcji oraz zauważył możliwość zalania polskiego rynku tańszym paliwem.

Prokuratura w Paryżu poinformowała we wtorek, że wszczęła wstępne dochodzenie w sprawie podejrzeń o nielegalne finansowanie kampanii prawicowej francuskiej liderki Marine Le Pen podczas wyborów prezydenckich w 2022 roku. (more…)

W komentarzu dla Polskiego Radia Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu John Kirby odniósł się do pomysłu zestrzeliwania rosyjskich rakiet z terytorium Polski. Powiedział, że eskalacja konfliktu nie byłaby do dobra dla Kijowa i Warszawy.

John Kirby Rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu dla Polskiego Radia odniósł się do pomysłu premiera Donalda Tuska, w sprawie zestrzeliwania rosyjskich rakiet z terytorium Polski. Polityk poinformował, że taka decyzja była by szkodliwa jednocześnie dla Kijowa i Warszawy.

"Nikt nie chce eskalacji tej wojny. Chcemy poszukiwać sposobów, by Ukraina była skuteczna, ale nie chcemy eskalacji. Nie byłaby to dobre dla Ukraińców, nie byłoby dobre dla Polaków, nie byłoby dobre dla nikogo" - John Kirby w komentarzu dla Polskiego Radia.

Podczas głosowania Sejm odrzucił projekt Lewicy dotyczący depenalizacji pomocy w przeprowadzaniu aborcji. Za przyjęciem ustawy było 215 posłów, a przeciw 218 parlamentarzystów.

W piątek w Sejmie miało miejsce głosowanie w sprawie ustawy Lewicy dotyczącej depenalizacji pomocnictwa w aborcji. Projekt zakładał między innymi zmianę brzmienia art. 152 Kodeksu karnego, który przewiduje obecnie karę do 3 lat dla osób, które za zgodą kobiety dokonają przerywania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy oraz udzielą pomocy w przeprowadzeniu zabiegu lub ją do tego nakłania.

Ponadto Lewica chciała również dopisać do wspomnianego art. 152 przepisy, które mówiły, że "nie popełnia przestępstwa, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni" oraz "nie podlega karze, kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę, jeżeli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Augustowie zatrzymali obywatela Mołdawii posługującego się podrobionym prawem jazdy i polską kartą pobytu.

Podczas pełnienia służby, funkcjonariusze Straży Granicznej w Augustowie, zatrzymali do kontroli drogowej opla na polskich numerach rejestracyjnych. Wobec kierowcy, który był obywatelem Mołdawii, przeprowadzono kontrolę legalności pobytu.

W jej trakcie sprawdzenia okazało się, że cudzoziemiec przekroczył termin dozwolonego pobytu w strefie Schengen. Ponadto, podczas kontroli wykazano, że Mołdawianin przedstawił polskie prawo jazdy oraz polską kartę pobytu, których autentyczność została zakwestionowana przez funkcjonariuszy. Okazało się, że oba dokumenty zostały podrobione na wzór oryginału. Cudzoziemiec nie posiadał polskiego prawa jazdy, prowadził pojazd bez uprawnień.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 100 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
13%