Prezydent Polski odbył w poniedziałek rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jingpingiem.

O rozmowie Andrzeja Dudy z chińskim przywódcą poinformowano na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP. Duda „pogratulował” Xi Jinpingowi organizacji niedawnego IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1) i podkreślił swój osobisty udział w szczycie. Jednocześnie zaznaczył, że „postrzega tę platformę współpracy z Chinami, jako uzupełnienie relacji dwustronnych, które mają dla Warszawy znaczenie priorytetowe”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Duda mówił o współpracy gospodarczej z Chinami. Ich przywódca zapewnił o „dołożeniu wszelkich starań w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej”. XI Jingping zadeklarował wręcz poparcie dla „uruchomienia szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców”.

Czytaj także: Otwieranie chińskiego rynku dla polskich produktów spożywczych

Choć mimo pandemii wymiana handlowa między Polska i Chinami sięgnęła rekordowej wartości 40 mld dol. przywódcy wyrazili nadzieję, że będzie ona nadal rosła, przy czym Duda liczy na zwiększenie importu polski towarów, zgodnie z deklaracją Xi Jingpinga wygłoszoną w czasie wspomnianego szczytu grupy 17+1 o zwiększeniu zakupów dóbr w państwach regionu o 170 mld dol. w ciągu najbliższych pięciu lat.

Przy okazji rozmowy o handlu pojawiła się też kwestia znaczenia polskiej infrastruktury transportowej dla jego rozwoju.

Czytaj także: Polska otworzy szerzej bramę „nowego jedwabnego szlaku”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Andrzej Duda, jak podkreślono na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, poruszył też kwestię współpracy w ramach walki z pandemią koronawirusa, w tym zakupu wyprodukowanej przez Chińczyków szczepionki. Jak napisano w komunikacie – „Kwestia ew. zakupu chińskiej szczepionki będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym, niemniej Prezydent RP z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego.”

Czytaj także: Viktor Orban przyjął chińską szczepionkę na koronawirusa [+VIDEO]

Przewodniczący Xi Jingping zaprosił także prezydenta Polski do złożenia wizyty państwowej w ChRL.

prezydent.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz