Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odbył 1 marca rozmowę telefoniczną z Przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem. Duda zaznaczył, że dla Warszawy relacje dwustronne mają znaczenie „priorytetowe”. Przewodniczący Xi zaprosił Prezydenta RP Andrzeja Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach. Rozmawiano także o ewentualnym zakupie chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi.

W komunikacie zamieszczonym na stronie prezydenta zaznaczono, że Andrzej Duda pogratulował  chińskiemu przywódcy organizacji IX Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin (17+1).

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowe chińskie inwestycje w Polsce

„Politico” określiło Szczyt go jako „zimny prysznic” dla Chińczyków – nic dziwnego, wszak zabrakło na nim przywódców państw takich jak Bułgaria, Słowenia, Estonia, Łotwa, Litwa i Rumunia, które reprezentowane były jedynie w randzie ministerialnej. Grupa Wyszehradzka wystawiła swoich przedstawicieli na najwyższym szczeblu w komplecie – oprócz prezydenta Polski na spotkaniu pojawili się premierzy Słowacji, Czech i Węgier.

„Polska postrzega tę platformę współpracy z Chinami, jako uzupełnienie relacji dwustronnych, które mają dla Warszawy znaczenie priorytetowe. Prezydent RP podkreślił, że jego osobisty udział w spotkaniu był potwierdzeniem woli utrzymana intensywnych relacji z ChRL, a także był praktyczną realizacją zasady, że wszystkie ważne wydarzenia dot. Europy Środkowej muszą odbywać się przy aktywnym udziale polskich władz” – zaznaczono w relacji z poniedziałkowej rozmowy prezydenta z Xi Jipingiem.

Czytaj także: „Rz”: Dzięki „nowemu jedwabnego szlakowi Polska może zarobić 48 mld dolarów do 2040 roku

W zakresie relacji dwustronnych w rozmowie poruszono szereg zagadnień obejmujących współpracę gospodarczą i kwestie walki z pandemią koronawirusa.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zapewnienie chińskiego rozmówcy o dołożeniu wszelkich starań w celu realizacji ułatwień handlowych dla polskich eksporterów do Chin, szczególnie w branży rolniczej. Strona chińska przychylnie odnosi się też do postulatu uruchomienia szybkiej ścieżki dla polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby odmrozić współpracę biznesową z partnerami chińskimi, oraz ułatwień w kontaktach dyplomatycznych, co powinno  przyczynić się dalszego wzrostu wymiany towarowej pomiędzy naszymi państwami. Mimo pandemii wymiana ta osiągnęła w 2020 roku rekordową wielkość 40 mld dolarów.

Dobrym krokiem w pożądanym przez polskie władze kierunku była deklaracja Przewodniczącego Xi Jinpinga, wygłoszona w trakcie ostatniego Szczytu Przywódców Państw Europy Środowo-Wschodniej i Chin, o gotowości zwiększenia w przeciągu najbliższych 5 lat importu towarów z regionu o wartości 170 mld USD – podkreślono na stronie prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Schyłek Stanów Zjednoczonych

Przywódcy rozmawiali również o znaczeniu polskiej infrastruktury transportowej, szczególnie kolejowej dla rozwoju handlu pomiędzy Europą i Chinami oraz o kwestii umowy inwestycyjnej UE – Chiny. Przewodniczący Xi zaprosił Prezydenta RP Andrzeja Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.

Na wniosek Premiera Mateusza Morawieckiego, Andrzej Duda poruszył także kwestie współpracy polsko-chińskiej w zakresie walki z pandemią koronawirusa, w tym możliwości zakupu przez Polskę szczepionek wyprodukowanych w Chinach.

Kwestia ew. zakupu chińskiej szczepionki będzie przedmiotem dalszych ustaleń na poziomie międzyrządowym, niemniej prezydent RP z zadowoleniem przyjął deklarację chińskiego przywódcy o gotowości Pekinu do uczynienia z produkowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw COVID-19 globalnego dobra publicznego. Wskazał, że solidarność i współpraca międzynarodowa odgrywają kluczową rolę w działaniach na rzecz przezwyciężenia zdrowotnych i ekonomicznych skutków pandemii.

CZYTAJ TAKŻE: Polska na cenzurowanym w Waszyngtonie

Kresy.pl / prezydent.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz