W niedzielę chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zaprosił przedstawicieli Izraela i Palestyny ​​do Chin, aby wznowili „bezpośredni dialog”, który miałby położyć kres eskalacji przemocy mającej miejsce w ostatnich dniach. Wezwanie padło podczas niedzielnych obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ. Chiny zaproponowały także rozwiązanie dwupaństwowe, przewidujące utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego.

Wang Yi wezwał również do natychmiastowego zawieszenia broni, a także do zakończenia blokady Strefy Gazypodaje portal „Asian News”. Ponownie zaproponował także rozwiązanie dwupaństwowe, przewidujące utworzenie niezależnego państwa palestyńskiego, opartego na granicach z 1967 r., ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie.

Wang skrytykował także Stany Zjednoczone za „utrudnianie”  uchwalenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej naloty Izraela na terytoria palestyńskie, a także ostrzału terytorium Izraela ze Strefy Gazy.

Portal podkreśla, że to nie pierwszy raz, kiedy Chiny zgłosiły się jako mediator ws. opisywanego konfliktu. Już w marcu Wang proponował wznowienie dialogu. Również podczas eskalacji konfliktu z 2014 roku, którą Izraelczycy nazwali „Operacją Protective Edge”, Pekin naciskał na zawieszenie broni i wznowienie dialogu. Nie zaoferował się jednak jako mediator.

Medium przypomina, że w przeszłości Chiny sprzedawały również broń Palestyńczykom. Źródło „Asia News” zwraca uwagę, że „przynajmniej część pocisków wystrzeliwanych ze Strefy Gazy jest chińskiej produkcji”.

Chiny kupowały także drony bojowe od Izraela.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o „obojętność” na sytuację Palestyńczyków w konflikcie na Bliskim Wschodzie.

Konflikt eskalował po poniedziałkowej interwencji izraelskich służb bezpieczeństwa. Przerażające sceny na Wzgórzu Świątynnym przypominały wybuch drugiej intifady, bo tysiące muzułmanów i pielgrzymów zostało rozproszonych przy pomocy gazu łzawiącego, granatów hukowych i gumowych kul. W wyniku tych działań rannych zostało kilkaset osób.

CZYTAJ TAKŻE: Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie (KRESOWY PRZEGLĄD TYGODNIA #28)

asianews.it / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz