Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która transferowała do Azji pieniądze z przestępstw podatkowych – poinformowała KAS we wtorek. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić nawet 6 mln zł.

Członkowie grupy są podejrzani o sprowadzanie towarów z Azji, a następnie ich sprzedaż w Polsce bez opłacania należnych podatków. Proceder był prowadzony m.in. za pośrednictwem fikcyjnych polskich i zagranicznych spółek. Pieniądze były transferowane z powrotem do krajów Dalekiego Wschodu. Zatrzymanych zostało pięciu podejrzanych. Na skutek działania grupy Skarb Państwa mógł stracić nawet 6 mln zł.

“Od 2017 r. członkowie grupy importowali towary z krajów Dalekiego Wschodu, a następnie sprzedawali je w sklepach działających na terenie kraju (głównie w Wólce Kosowskiej) bez opłacania należnych podatków. W imporcie towarów do Polski wykorzystywane były fikcyjne spółki założone na potrzeby tego procederu. Uzyskane środki finansowe były transferowane za pośrednictwem kolejnych fikcyjnych spółek m.in. do Chińskiej Republiki Ludowej, Hongkongu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz innych krajów azjatyckich” – podkreślono w komunikacie.

Zobacz także: Służby rozbiły kolejny gang, który zajmował się przestępczością akcyzową

Zatrzymania w opisywanej sprawie miały miejsce w ubiegłym tygodniu. Zabezpieczono również dokumentację, komputery, nośniki danych, pieczątki różnych polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Podejrzanych tymczasowo aresztowano. Sprawa jest rozwojowa i funkcjonariusze planują kolejne działania.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply