Chiny oskarżają Stany Zjednoczone o militaryzację przestrzeni kosmicznej – poinformował portal Manila Times.

Jak przekazała gazeta Manila Times, Chiny oskarżają Stany Zjednoczone o militaryzację przestrzeni kosmicznej.

Działania USA, w tym powołanie Sił Kosmicznych w 2019 r. jako najnowszej gałęzi wojska, „miały ogromny negatywny wpływ na bezpieczeństwo kosmiczne i globalną stabilność strategiczną” – powiedział rzecznik chińskiego Ministerstwa Obrony płk Tan Kefei.

„W ostatnich latach Stany Zjednoczone przyspieszyły militaryzację kosmosu” – powiedział. „Chciałbym tutaj powtórzyć, że Chiny opowiadają się za pokojowym wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej, stanowczo sprzeciwiają się uzbrojeniu i przekształcaniu przestrzeni kosmicznej w pole bitwy oraz sprzeciwiają się wszelkim formom wyścigu zbrojeń w kosmosie”.

Ministerstwo powiedziało, że Tan odpowiada na niedawne obawy wyrażone przez przywódców Sił Kosmicznych dotyczące rosnących zdolności Chin, nazywając to „klasycznym dysonansem poznawczym”.

Postępy Chin w kosmosie obejmują własną orbitującą stację kosmiczną i plany załogowej misji księżycowej.

Zobacz też: Chiny opublikowały zdjęcie swojej flagi na Księżycu

Jak poinformowała pod koniec grudnia rosyjska agencja prasowa Tass, rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos i Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) podpisały w listopadzie umowę określającą dwustronną współpracę w przestrzeni kosmicznej w latach 2023-2027.

“25 listopada Roskosmos i Chińska Narodowa Administracja Przestrzeni Kosmicznej podpisały program współpracy kosmicznej na lata 2023-2027” – czytamy w oświadczeniu.

Według Roskosmosu, tego samego dnia rządy Rosji i Chin podpisały porozumienie o współpracy w tworzeniu międzynarodowej naukowej stacji księżycowej, o czym poinformował wcześniej szef Roskosmosu Jurij Borysow. Rosja i Chiny podpisały też umowę o współpracy w zakresie wzajemnego uzupełniania globalnych systemów nawigacji satelitarnej Glonass i BeiDou.

“We wrześniu podpisano umowy na wzajemnie dopasowane stacje naziemne Glonass i BeiDou, dla których zostaną zbudowane trzy rosyjskie stacje pomiarowe w chińskich miastach Czangczun, Urumczi i Szanghaj oraz trzy chińskie stacje w rosyjskich miastach Obnińsk, Irkuck i Pietropawłowsk- Kamczackiego” – powiedział Roskosmos.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podczas konferencji Global Space Exploration Conference 2021 (GLEX 2021) w Petersburgu w czerwcu 2021 r. Rosyjska Państwowa Korporacja Kosmiczna Roskosmos i Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) przedstawiły plan budowy międzynarodowej naukowej stacji księżycowej.

Zgodnie z planem budowa stacji księżycowej ma zakończyć się do 2035 r. W latach 2026-2030 planowane są dwie misje testujące technologie lądowania i dostarczania ładunków oraz transportu próbek księżycowej gleby na Ziemię. Plany przewidują rozwój infrastruktury na orbicie i na powierzchni Księżyca w latach 2031-2035, w szczególności systemów łączności, energii elektrycznej, sprzętu badawczego i innego.

Zgodnie z planem infrastruktura transportowa stacji będzie obejmować badawczo-serwisowe łaziki księżycowe, a także skaczącego robota. Strony uczestniczące planują również wyposażyć stację w kilka inteligentnych mini-łazików do eksploracji powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Kresy.pl/Manila Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply