Chińskie myśliwce przechwyciły samolot zwiadowczy USA

Amerykański samolot zwiadowczy został przechwycony przez dwa chińskie myśliwce nad Morzem Południowochińskim. Według Pentagonu był to rutynowy lot.

Jak poinformował Departament Obrony USA, do incydentu doszło we wtorek w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Chińskie myśliwce „niebezpiecznie zbliżyły się” do amerykańskiej maszyny wykonującej „rutynowy lot patrolowy” nad Morzem Południowochińskim.

Chińskie ministerstwo obrony podało, że doniesienia amerykańskich mediów najpewniej odnoszą się do bliskiego rozpoznania prowadzonego przez samolot wojskowy USA.

Tydzień wcześniej chińskie samoloty zostały poderwane w powietrze, gdy amerykański okręt zbliżył się do jednej ze spornych raf na Morzu Południowochińskim. 21 maja prezydent Barack Obama udaje się z tygodniową wizytą do części krajów azjatyckich, w tym do Japonii i Wietnamu.

Chiny podkreślają, że część raf i wysp na Morzu Południowochińskim jest częścią chińskiego terytorium i deklarują, że będą zdecydowanie bronić swojej suwerenności. Do spornego obszaru pretensje zgłaszają również Filipiny, Malezja, Tajwan i Wietnam. Z kolei Waszyngton zarzuca Pekinowi agresywną politykę w rejonie Morza Południowochińskiego i prowadzenie działań militaryzacyjnych.

Reuters.com / chinadaily.com.cn / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply