James Woolsey, były dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej w latach 1992-1995, przyznał, że Stany Zjednoczone ingerowały w procesy demokratyczne w innych państwach.

W wypowiedzi dla telewizji Fox News, na pytanie, czy Stany Zjednoczone również mieszają się wewnętrzne sprawy innych krajów, Woolsey odparł „Cóż, tylko z bardzo ważnej przyczyny, w interesie demokracji”.

Przyznał, że w trakcie zimnej wojny Waszyngton próbował powstrzymać komunistów przed dojściem do władzy, stąd uzasadnione były amerykańskie ingerencje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że  federalna ława przysięgłych oskarżyła 13 Rosjan oraz trzy firmy o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. – podał w piątek Robert Mueller, specjalny prokurator badający ingerencje Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Jak podaje agencja AFP, według ujawnionego aktu oskarżenia oskarżeni od 2014 roku byli w zmowie mającej na celu mieszanie się w procesy polityczne i wyborcze w USA, w tym w wybory prezydenckie. Według Muellera Rosjanie udawali Amerykanów i zarządzali kontami w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, YouTube i Instagram, koncentrując się w nich na stwarzających podziały tematach społecznych i politycznych. Według ujawnionego dokumentu grupa kierowana przez Jewgienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Władimira Putina, zdołała dotrzeć ze swoim przekazem do „istotnej liczby” Amerykanów. Przekaz ten miał być nakierowany na „sianie niezgody w systemie politycznym USA”, a od połowy 2016 roku miał koncentrować się na wspieraniu Donalda Trumpa i dyskredytowaniu Hillary Clinton.

Według AFP grupa działała z terytorium Rosji, w Petersburgu, lecz niektórzy z jej członków podróżowali do USA odwiedzając Nevadę, Kalifornię, Nowy Meksyk, Colorado, Illinois, Michigan, Luizjanę, Texas, Georgię i Nowy Jork.

Dokument mówi także, że niewymieniony z nazwiska amerykański działacz polityczny doradził spiskowcom koncentrowanie się na stanach, których żadna z głównych partii politycznych nie ma znaczącej przewagi.

Ambasada Rosji w Londynie zareagowała na słowa Woolesey’a na Twitterze słowami: „To tyle w temacie”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Były oficer CIA dla Kresy.pl: Izrael w tle Russiagate to ewidentna zmowa

Kresy.pl / The Hill

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz