Rosjanie przeprowadzili ćwiczenia obronne wokół Mostu Krymskiego, który prowadzi z terytorium Rosji na okupowany Krym – informuje brytyjski wywiad. Ćwiczenia obejmowały m.in. stworzenie na tej przeprawie zasłony dymnej.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w poniedziałkowej aktualizacji wywiadowczej, że 24 maja Rosja przeprowadziła ćwiczenia wokół Mostu Krymskiego. Mialy obejmować stworzenie zasłony dymnej, częściowo maskującej most.  Zasłonę stworzono przy pomocy montowanych na ciężarówkach generatorach dymu TDA-3, prawdopodobnie z 28. brygady rosyjskich wojsk obrony nuklearnej, biologicznej i chemicznej.

“Rosyjska doktryna uważa użycie dymu za część maskirowki (kamuflażu i wprowadzania w błąd) – na co kładzie duży nacisk. Jednak w praktyce rosyjska maskirowka jest generalnie nieskuteczna w wojnie na Ukrainie, prawdopodobnie z powodu braku silnej roli centralnego planowania i słabej dyscypliny bojowej na niskim szczeblu” – uważa brytyjski wywiad.

Przeczytaj: Daniłow: Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia kontrofensywy. Może zacząć się nawet jutro

Przypomnijmy, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że ukraińska kontrofensywa obejmuje plany wyzwolenia Krymu. Dodał jednak, że sukces Ukrainy zależy w dużym stopniu od dalszych dostaw broni z Zachodu.

Na początku maja ruch na moście krymskim został tymczasowo wstrzymany z “przyczyn technicznych”. Warto zauważyć, że polskie media podały, że zamknięcie miało miejsce w w związku z groźbami ataku.

Zobacz także: Pożar składu paliwa na Krymie. Rosjanie mówią o ataku drona

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply