Minister Obrony Wielkiej Brytanii poinformowała o dobrych postępach w pracach nad trzema kluczowymi projektami, dotyczącymi uzyskania przez Brytyjczyków zdolności w zakresie technologii rojów dronów.

Brytyjska minister obrony, Annabel MacNicoll, baronowa Goldie, odpowiadała w ubiegłym tygodniu w Izbie Gmin na pytania posłów. Dotyczyły one m.in. trzech projektów kluczowych dla uzyskaniu przez Brytyjczyków zdolności w zakresie rojów dronów. Chodzi o program demonstracji technologii Project „Mosquito” (Projekt Moskit), program „Many Drones Make Light Work” oraz inny, dotyczący rojów dla lotnictwa wojskowego. W opinii brytyjskiego rządu i minister MacNicoll, w pracach nad nimi odnotowano dobre postępy, a dwa pierwsze notują wyraźne przyspieszenie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6508.82 PLN    (29.58%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według oficjalnych informacji, w przypadku technologicznego Projektu Moskit zakończono pierwszą z dwóch faz, a brytyjski resort obrony ocenia obecnie propozycje dotyczącą kolejnej. Zaznaczono, że celem programu jest demonstracja określonej technologii i nie przewiduje się rezultatów w postaci zdolności operacyjnej.

Z kolei projekt „Many Drones Make Light Work” (dosł. „wiele dronów czyni pracę lekką”) dotyczy zbadania technicznej wykonalności i wykorzystywania wojskowego rojów liczących do 20 małych bezzałogowców, działających pod kontrolą jednej osoby. Jak podano, projekt znajduje się w trzeciej, ostatniej fazie. Ma ona zakończyć się opracowaniem strukturyzowanego programu oceny lotu dla tej nowej zdolności. Wiadomo, że w marcu br. miały miejsce pierwsze, udane testy.

Projekt Royal Air Force dotyczący rojów dronów jest w dalszym ciągu opracowywany przez Biuro Zdolności Szybkich (Rapid Capabilities Office). Poinformowano, że wykonane w ostatnim czasie próby wykazały postęp przekraczający oczekiwania w kilku obszarach. Według Goldie, po udanych testach 216. eskadra RAF w Waddington została przeformowana i będzie pełnić rolę operatora dla zsieciowanych dronów brytyjskiego lotnictwa wojskowego.

Serwis UK Defence Journal przypomina, że w ubiegłym roku brytyjski resort obrony przyznał konsorcjum na czele z Blue Bear Systems Research Ltd 2,5 mln funtów na opracowanie technologii rojów dronów. Ministerstwo twierdzi, że taki rój mógłby być bardziej efektywny przy niższych kosztach operacyjnych. Zaznacza też, że taki system zwiększałby odporność w obszarach: świadomości sytuacyjnej, pomocy medycznej, zaopatrzenia logistycznego, wykrywania i usuwania ładunków wybuchowych oraz dezorientowania przeciwnika i odwracania jego uwagi. Z kolei podczas misji uderzeniowych pełniłyby funkcję amunicji krążącej.

„Siły Zbrojne Zjednoczonego Królestwa aktywnie poszukują rozwiązań w zakresie roboty, zapewniających efekt „multiplikacji siły”, gdzie większe zdolności wojskowe byłyby zapewniane przez mniejszą liczbę ludzi i sprzętu. Jednym z możliwych rozwiązań (…) jest system roju, gdyż pokrywałby większe obszary pola bitwy szybciej, przy niższych kosztach i mniejszych godzinach pracy ludzkiej. Odsuwa on także operatora od potencjalnie niebezpiecznych sytuacji” – pisało w ubiegłym roku brytyjskie ministerstwo obrony. Zaznaczono, że celem jest pozyskanie bardziej samowystarczalnych rojów, dających wojsku zdolność operowania w środowiskach o utrudnionym (kontestowanym) dostępie.

Informowano też, że w przypadku Programu Moskit chodzi o cześć szerszego programu pozyskania lekkiego, niedrogiego i nowatorskiego samolotu bojowego (Lightweight Affordable Novel Combat Aircraft – LANCA). Jego koncepcja opiera się na zwiększeniu ochrony, zdolności przetrwania i pozyskiwania informacji. Testy demonstracyjnego pojazdu latającego przewidziano na 2022 rok. Docelowo, dzięki programowi miałby powstać system „lojalnego skrzydłowego”, czyli drona lub dronów towarzyszących samolotom wielozadaniowym, jak np. F-35. Miałyby one posiadać zdolność m.in. do prowadzenia walki radio­elek­tro­nicz­nej, przenoszenia uzbrojenia czy naprowadzania broni kierowanej na cele naziemne.

Przeczytaj: Media: Pentagon przetestował drona-samobójcę Vintage Racer nadlatującego nad cel z prędkością hipersoniczną [+VIDEO]

Czytaj również: Media: Turcja w posiadaniu dronów-samobójców działających w roju [+VIDEO]

janes.com / ukdefencejournal.org.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz