Wg najnowszego badania Komisji Europejskiej drobni przedsiębiorcy w Polsce mają trudniejsze warunki niż w większości krajów unijnych, a co gorsza, najnowsze badanie przyniosło dużo gorsze wyniki niż przed rokiem.

Badanie przeprowadzone przez Brukselę już od sześciu lat obejmuje 66 kryteriów, które są podstawą obeny warunków prowadzenia biznesu w każdym z krajów członkowskich. W przypadku aż 42 z nich Polska wypadła gorzej niż wynosi średnia unijna, a lepiej jedynie pod względem 22 kryteriów. W średniej mieścimy się w przypadku dwóch mierników.

Jest to znacznie gorszy wynik niż uzyskany w poprzedniej edycji badania rok temu, gdy na 70 kryteriów w 36 Polska była lepsza niż średnia unijna, a gorsza w 34.

Prace polskiego rządu na rzecz poprawy warunków działalności MSP przyniosły od 2008 r. niewielkie postępy. Polityka władz w zakresie drobnej przedsiębiorczości nie doprowadziła jak dotąd w Polsce do zapewnienia firmom otoczenia biznesowego, które odpowiadałoby przeciętnym warunkom panującym w UE– piszą autorzy raportu.

Wg Brukseli największym problemem jest uciążliwa biurokracja.

KE zwraca uwagę na to, iż przepisy dotyczące eksportu i importu są niejasne i skomplikowane, co powoduje, że załatwienie wszystkich formalności trwa bardzo długo – w przypadku importu jest to 14, a eksportu nawet 17 dni. Tracą na tym same firmy, ale także porty, które często są przez polskich przedsiębiorców omijane na rzecz np. niemieckich.

Kolejnym sygnalizowanym problemem są podatki, mowa jest przede wszystkim o bardzo skomplikowanych i wewnętrznie sprzecznych przepisach dotyczących VAT. Polscy przedsiębiorcy na uregulowanie swoich spraw podatkowych potrzebują aż 286 godzin, jest to prawie o 100 godzin więcej, niż wynosi średnia unijna (193 h).

W prowadzeniu biznesu przeszkadzają także skomplikowane procedury przenoszenia własności, brak wsparcia innowacyjności i szlaban na zamówienia publiczne dla małych i średnich firm.

Wśród pozytywów wymienia się wprowadzenie tzw. “jednego okienka”, które wg analitków KE ułatwiło zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej, nawet przez internet. Problemem nadal jest jednak zakładanie spółek z o.o. Bruksela chwali też deregulację części zawodów.

Autorzy raportu chwalą polski system udzielania licencji i pozwoleń, który wg Brukseli jest mniej uciążliwy niż w większości krajów członkowskich. Pod tym względem Polska jest wyraźnie lepsza niż średnia unijna.

biztok.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply