Polska w bolesny sposób przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy zaczną się bać, że polityczni decydenci na dobre odwrócili się plecami do walki z inflacją – pisze w piątek agencja Bloomberg. Medium zwraca uwagę, jak rośnie rentowność polskich obligacji państwowych.

Bloomberg podkreśla, że w piątek pogłębiło się załamanie na rynku polskich obligacji (rentowność 10-letnich obligacji przekroczyła 9 proc.). Rośnie koszt spłaty długu, co obciąża polskich podatników. “Polska w bolesny sposób przekonuje się, co się dzieje, gdy inwestorzy zaczną się bać, że polityczni decydenci na dobre odwrócili się plecami do walki z inflacją, by dorzucać paliwa do ekonomicznego pieca przed zbliżającymi się wyborami” – pisze agencja.

Rośnie także ryzyko związane z wykupem tego długu. Głównym ryzykiem są problemy z niewypłacalnością danego kraju.

Blooomberg zwraca uwagę, że w ciągu ostatniego miesiąca “polski dług radzi sobie najgorzej na świecie, a wyprzedaż jest nawet większa niż ta brytyjska, która kosztowała posadę panią premier”.

Zdaniem agencji decyzja z ostatniego posiedzenia RPP, by nie podwyższać stóp procentowych mimo wciąż rosnącej inflacji, była sygnałem do wyprzedaży polskiego długu. Podważyło to zaufanie inwestorów do tego, że polskie władze będą zdecydowanie walczyć z problemem rosnących cen.

Medium podkreśla, że przed nadchodzącymi wyborami rząd zwiększa wydatki.

Zobacz także: “Może być różnie” – Kaczyński o kryzysie i długu publicznym

“Polska zostaje osamotniona ze swoją gołębią polityką po tym, jak na interwencyjną podwyżkę stóp zdecydowały się Węgry, by ratować spadający kurs forinta” – pisze Bloomberg.

Viktor Szabo, menedżer z londyńskiego biura Abrdn Plc. uważa, że polska polityka zwalczania inflacji jest “zupełnie niewłaściwa”, “zła dla rynków, zła dla walki z inflacją”.

Jego zdaniem luźna polityka fiskalna w połączeniu z luźną polityką monetarną to najgorsze możliwe połączenie.

Dolar się umacnia, a banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe, by walczyć z inflacją. W wyjątkowo trudnym położeniu znajdą się ci, którzy “nie będą nadążać za stadem” – przestrzegają m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Eksperci uważają, że tak się stało z Wielką Brytanią.

Zobacz także: Media: Rząd przygotowuje się na możliwość uznania Polski za niewypłacalną. Zmiany w prawie

Bloomberg zzauważa, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie od początku 2022 r. straciła 38 proc. swojej wartości. To najgorszy wynik ze wszystkich rynków śledzonych przez agencję. Złoty osłabił się z kolei od początku 2022 r. o 4 proc. w stosunku do euro i 17 proc. do dolara. Natomiast polskie zadłużenie rośnie, inflacja przekracza 17 proc., a ujemne realne stopy procentowe (stopy procentowe minus inflacja) są już dwucyfrowe.

Agencja cytuje słowa premiera Mateusza Morawieckiego, że “Polska zrobi wszystko, by w tych trudnych warunkach zmniejszyć inflację, wzmocnić walutę i pokazać rynkom finansowym, że kontroluje swój budżet”. Medium zwraca uwagę, że szef polskiego rządu nie precyzuje, jak zamierza ten cel osiągnąć.

Zobacz także: Eurostat: Polska liderem w UE pod względem spadku PKB

bloomberg.com / moeny.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply