Ukraina i Niemcy rozpoczęły pierwszą rundę negocjacji w sprawie dwustronnej umowy o gwarancjach bezpieczeństwa – podało w piątek Biuro Prezydenta Ukrainy.

Informacje o rozmowach pojawiły się 17 listopada na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy. Ukraińskim zespołem kierował zastępca szefa Kancelarii Zełenskiego Ihor Żowkwa. Rozmowy przewidziano we wspólnej deklaracji wsparcia dla Ukrainy, która została podpisana 12 lipca 2023 r. w Wilnie przez przywódców państw Grupy Siedmiu (G7).

“Niemcy są naszym niezawodnym partnerem i jednym z liderów pomocy finansowej, wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. Bez Niemiec nie można sobie wyobrazić skuteczności gwarancji bezpieczeństwa i przyszłego członkostwa Ukrainy we wspólnocie euroatlantyckiej. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie dwustronnych rozmów z Niemcami na temat bezpieczeństwa” – oświadczył Żowkwa.

Jak czytamy, strony omówiły swoje podejście do przyszłych dwustronnych gwarancji bezpieczeństwa, ich formatu i treści oraz uzgodniły plan dalszych działań.

Przeczytaj: Niemcy mieli sprzedać Ukrainie 100 armatohaubic. Media: nadal nie podpisano umowy

Agencja Ukrinform przypomina, że 12 lipca br. przy okazji szczytu NATO w Wilnie przywódcy państw G7 uzgodnili wspólną deklarację wsparcia dla Ukrainy. W dokumencie omówiono w szczególności prace nad konkretnymi dwustronnymi długoterminowymi zobowiązaniami i porozumieniami w obszarze bezpieczeństwa.

Komisja Europejska przekazała na początku listopada, że chce bezwarunkowego rozpoczęcia rozmów o przystąpieniu do UE Mołdawii i Ukrainy, które w zeszłym roku otrzymały status kandydatów. “Ukraina w dalszym ciągu boryka się z ogromnymi trudnościami i tragedią wywołaną agresywną wojną Rosji, a mimo to Ukraińcy głęboko reformują swój kraj, nawet prowadząc wojnę, która jest dla nich egzystencjalna” – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen występując w Brukseli.

Doniesienia medialne z początku listopada sugerowały, że przedstawiciele USA i UE zaczęli dyskretne rozmowy z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją. Zaprzeczał temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj: Niemcy przyznają, że dostarczyły Ukraińcom zepsuty i przestarzały sprzęt wojskowy

Zobacz także: Foreign Affairs: Polska powinna udzielić Ukrainie gwarancji na wzór art. 5 NATO i zrzec się prawa do art. 5 paktu

president.gov.ua / pol.obozrevatel.com / ukrinform.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Bez Niemiec nie można sobie wyobrazić skuteczności gwarancji bezpieczeństwa i przyszłego członkostwa Ukrainy we wspólnocie euroatlantyckiej.” – raczej z Niemcami nie można sobie wyobrazić przyszłego członkostwa Ukrainy we wspólnocie euroatlantyckiej bo Niemcy są temu członkostwu przeciwne.