Komisja Europejska przekazała w środę, że chce bezwarunkowego rozpoczęcia rozmów o przystąpieniu do UE Mołdawii i Ukrainy, które w zeszłym roku otrzymały status kandydatów.

“W świetle wyników osiągniętych przez Ukrainę i Mołdawię oraz trwających wysiłków reformatorskich Komisja zaleciła Radzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z obydwoma krajami” – ogłosiła w środę ta pierwsza. Zalecenie rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą i Mołdawią jest „bezwarunkowe”, jak podkreślił relacjonujący stanowisko instytucji portal Euractiv.

„Ukraina w dalszym ciągu boryka się z ogromnymi trudnościami i tragedią wywołaną agresywną wojną Rosji, a mimo to Ukraińcy głęboko reformują swój kraj, nawet prowadząc wojnę, która jest dla nich egzystencjalna” – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen występując w Brukseli.

Powtarzając swoją pozytywną ocenę z ostatniego weekendu, von der Leyen stwierdziła, że ​​Ukraina wykonała „znacznie ponad” 90 proc. niezbędnych kroków określonych przez władzę wykonawczą UE w zeszłym roku, wskazując na reformy sądownictwa i wysiłki antykorupcyjne.

„Jeśli chodzi o funkcjonowanie sądownictwa, Ukraina jest w pewnym stopniu przygotowana i musi kontynuować wysiłki” – zauważa Komisja, natomiast „jeśli chodzi o walkę z korupcją, Ukraina jest w pewnym stopniu przygotowana”. Jak dodano w oświadczeniu – „Pozostałe reformy są już w toku, to dobrze, a Komisja pochwala te wysiłki”.

I w związli z tym “zaleciliśmy dziś Radzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych” – powiedziała von der Leyen.

Komisja Europejska wydała podobne zalecenie dla Mołdawii, którą eurokraci określili jako „lidera” pod względem szybkości reform wymaganych do pełnego dostosowania się do UE.

Czytaj także: Mołdawia rozważa przystąpienia do UE bez terytorium Naddniestrza

euractiv.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply