Dostawy broni pozwalają Ukraińcom bronić się, bez wciągania nas w III wojnę światową i wysyłania tam amerykańskich żołnierzy – oświadczył we wtorek prezydent USA Joe Biden. Słowa padły w czasie wizyty w fabryce koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin w Alabamie.

Umożliwiacie Ukraińcom, żeby bronili się sami, bez tego, byśmy musieli ryzykować wpakowaniem się w III WŚ, wysyłając amerykańskich żołnierzy, żeby walczyli z rosyjskimi – oświadczył Joe Biden. Amerykański prezydent zwrócił się do pracowników fabryki Lockheed Martin w hrabstwie Pike, gdzie produkowane są pociski przeciwpancerne Javelin. Pochwalił produkowane tam uzbrojenie.

“Ukraińcy w wielu przypadkach ośmieszają rosyjskie wojsko” – podkreślił Biden.

Amerykański prezydent wyraził opinię, że USA pełnią rolę podobną do tej podczas II wojny światowej, stanowiąc “arsenał dla demokracji”.

Biden podkreślił, że apetyt dyktatorów rośnie w miarę jedzenia, jeśli nikt im się nie przeciwstawia. “Mogliśmy albo wspierać Ukraińców, by mogli się bronić, albo stanąć z boku i przyglądać się, jak Rosja kontynuuje swoje okrucieństwa” – powiedział.

Amerykański prezydent pochwalił zalety wyrzutni Javelin, z których 5,5 tys. trafiło na Ukrainę.

Jak podawaliśmy, w niedzielę kongresmen Partii Republikańskiej Adam Kinzinger oświadczył, że USA powinny być gotowe do użycia amerykańskiej armii na Ukrainie. “Powinniśmy być na to gotowi” – powiedział.

Kinzinger jest inicjatorem przyjęcia przez Kongres rezolucji, która pozwala prezydentowi na wydanie rozkazu użycia sił zbrojnych w sytuacji, gdyby Rosja użyła broni masowego rażenia na Ukrainie.

W czwartek prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku. Ogromny wniosek o finansowanie obejmuje ponad 20 miliardów dolarów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową, a także 8,5 miliarda dolarów na bezpośrednią pomoc gospodarczą dla rządu i 3 miliardy dolarów na pomoc humanitarną.

Senator Partii Demokratycznej Chuck Schumer oświadczył w niedzielę, że doda do ustawy klauzulę, która umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i przekazanie pochodzących z nich pieniędzy Ukrainie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych zdecydowanie poparła w czwartek przepisy, które ułatwią eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, ożywiając „Ustawę Lend-Lease” z okresu II wojny światowej.

„Dzisiaj Ukraińcy stoją na pierwszej linii frontu w walce o demokrację i przeciwko tyranii, a USA muszą zapewnić im wszelkie możliwe środki pomocy humanitarnej i wojskowej” – powiedziała przedstawicielka Demokratów Mary Gay Scanlon, wzywając do poparcia ustawy.

Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, zasadniczo oddając go rządowi Kijowa.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply