Próby Rosji przerwania dostaw broni na Ukrainę nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych – poinformował na niedzielnej konferencji prasowej doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Jak przekazała portal Ukrinform, na niedzielnej konferencji prasowej doradca Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan poinformował, że próby Rosji przerwania dostaw broni na Ukrainę nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych

Poproszony o skomentowanie zarzutów rosyjskiego ministerstwa obrony, że rosyjskie wojska zniszczyły dużą partię zachodniego uzbrojenia, Sullivan powiedział, że nie ma nic do potwierdzenia i nie miał możliwości skonsultowania się w tej sprawie z Ukraińcami.

Według Sullivana powstał zróżnicowany i odporny łańcuch dostaw tej broni na Ukrainę. „Więc nawet jeśli zaistnieje okoliczność, w której Rosjanie są w stanie namierzyć i uderzyć w jakiś ładunek na ziemi na Ukrainie, nie będzie to zasadniczo, ze strategicznego punktu widzenia, zakłócać udzielanej przez nas pomocy wojskowej” – powiedział Sullivan.

Według Sullivana Biden jest przekonany, że przyznanie Ukrainie przez Stany Zjednoczone 40 miliardów dolarów jest „inwestycją w walkę narodu ukraińskiego w obronie swojego kraju i we wsparcie naszych sojuszników żyjących w cieniu rosyjskiej agresji”. Te fundusze są „wartościową inwestycją pod względem długoterminowego wkładu […] w pokój, bezpieczeństwo i stabilność” – dodał.

To przyniesie korzyści amerykańskim rodzinom i amerykańskim pracownikom, powiedział Sullivan. Według niego „Amerykanie to rozumieją i bardziej niż to rozumieją, bardzo to popierają”. „Widzimy to na zasadzie ponadpartyjnej, z przytłaczającymi głosami zarówno w Izbie, jak i Senacie za tym finansowaniem”, powiedział Sullivan.

Biały Dom poinformował w sobotę, że prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą około 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Biden podpisał ustawę w Seulu. Przebywa tam z oficjalną wizytą.

Ustawa przewiduje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

Ustawa zezwala ponadto na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług bez zgody Kongresu w odpowiedzi na kryzysową sytuację.

Pakiet przewiduje także przekazanie 5 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

10 maja ustawa została uchwalona przez Izbę Reprezentantów. W czwartek amerykański Senat zdecydowaną większością głosów zatwierdził ustawę. Jej przyjęcie w Senacie opóźnił republikański senator Rand Paul, który nie zgodził się na przyspieszone procedowanie.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply