W sobotę prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą około 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. W czwartek dokument został przyjęty przez Senat USA.

Biały Dom poinformował w sobotę, że prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę przyznającą około 40 mld dolarów pomocy dla Ukrainy – podaje agencja Reuters. Biden podpisał ustawę w Seulu. Przebywa tam z oficjalną wizytą.

Ustawa przewiduje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

Ustawa zezwala ponadto na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług bez zgody Kongresu w odpowiedzi na kryzysową sytuację.

Pakiet przewiduje także przekazanie 5 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

10 maja ustawa została uchwalona przez Izbę Reprezentantów. W czwartek amerykański Senat zdecydowaną większością głosów zatwierdził ustawę. Jej przyjęcie w Senacie opóźnił republikański senator Rand Paul, który nie zgodził się na przyspieszone procedowanie.

W związku z podpisaniem ustawy, całkowita kwota zatwierdzonej pomocy USA dla Ukrainy wyniesie znacznie ponad 50 miliardów dolarów od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply