Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w sobotę, że obawia się, że Ukraina może spotkać się z presją, aby uzgodnić z Rosją porozumienie pokojowe, które nie leży w jej interesie, ze względu na gospodarcze konsekwencje wojny w Europie. (więcej…)

W nocy 25 czerwca rosyjskie samoloty wystrzeliły z granicy białorusko-ukraińskiej co najmniej 20 pocisków - poinformował Ukrinform. (więcej…)

typu nowiczok czechach

Władze Czech zdecydowały się na radykalny ruch na wobec obywateli Rosji i Białorusi, którzy będą mieli problem z wjechaniem do środkowoeuropejskiego państwa.

Czechy nie będą wydawać wiz, ani zezwoleń na pobyt obywatelom Rosji i Białorusi, podała agencja informacyjna Interfax. Środek ten będzie stosowany do końca marca 2023 r. O jego zastosowanie zawnioskowało miejscowe Ministerstwo Spraw Zagranicznych uzyskując poparcie rządu.

Rząd Czech motywuje swoją decyzją względami bezpieczeństwa narodowego oraz wolą wywarcia presji na Rosję atakująca Ukrainę, oraz na Białoruś, która politycznie popiera Moskwę i zapewnia platformę oraz wsparcie materiałowe i logistyczne rosyjskim siłom zbrojnym.

W ukraińskim sądzie rozpoczął się proces rosyjskiego żołnierza Michaiła Romanowa, oskarżonego o gwałt na mieszkance rejonu browarskiego pod Kijowem. Romanow sądzony jest zaocznie.

Jak podała agencja Reutera, na Ukrainie ruszył w czwartek pierwszy proces rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zgwałcenie Ukrainki podczas rosyjskiej inwazji.

Oskarżonym jest 32-letni Michaił Romanow, który jest sądzony zaocznie. Ukraińska prokuratura zarzuca mu, że 9 marca wraz z innym rosyjskim żołnierzem we wsi Bohdaniwka na północny wschód od Kijowa zabił Ukraińca o imieniu Ołeksij i zgwałcił jego 33-letnią żonę.

Wycofywanie się ukraińskiej armii z Siewierodoniecka już się rozpoczęło i potrwa kilka dni - powiedział telewizji CNN szef wojskowej administracji rejonu siewierodonieckiego Roman Własenko.

Szef wojskowej administracji rejonu siewierodonieckiego Roman Własenko przekazał w piątek amerykańskiej telewizji CNN kilka szczegółów na temat wycofania się ukraińskich żołnierzy z atakowanego przez Rosjan Siewierodoniecka.

Własenko powiedział, że wycofywanie się ukraińskich oddziałów rozpoczęło się w czwartek i jest obecnie kontynuowane. W mieście wciąż jednak są ukraińscy żołnierze.

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy Kyryło Budanow stwierdził, że jego państwo etapami uzyska zwolnienie wszystkich jeńców z Mariupola.

Budanow występując w telewizji stwierdził, że władze Ukrainy znają sytuację jeńców. "O losie, że tak powiem, prawie wszystkich z nich mamy bardzo jasną wiedzę. Zajmujemy się oswobodzeniem ich z niewoli i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wielu zobaczy swoich bliskich już w domu" - wypowiedź szefa ukraińskiego wywiadu zacytował w środę portal Nowosti Donbassa.

Według Budanowa większość obrońców Mariupola nadal przetrzymywana jest w obozie jenieckim w Ołeniwce, na obszarze kontrolowanym przez nieuznawaną Doniecką Republikę Ludową.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 20 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
2%