Senator Rand Paul zablokował przyspieszone procedowanie ustawy przyznającej Ukrainie pomoc w wysokości 40 mld dolarów. Głosowanie nad nią przełożono na przyszły tydzień.

Jak podaje agencja Reutera, republikański senator Rand Paul, uznawany za “fiskalnego jastrzębia”, nie zgodził się w czwartek na przyspieszone procedowanie w Senacie USA ustawy o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy. Projekt, przyznający pomoc o wartości w sumie 40 mld dolarów, został przyjęty we wtorek w przyspieszonym trybie przez Izbę Reprezentantów.

Rand Paul domaga się zmiany przepisów dotyczących nadzorowania wydatków na Ukrainę. Sprzeciwia się też proponowanej wysokości wydatków.

„To druga ustawa o wydatkach na Ukrainę w ciągu dwóch miesięcy. A te wydatki są trzy razy większe niż poprzednie” – powiedział Paul przed formalnym zablokowaniem pakietu pomocowego. „Kongres po prostu chce dalej wydawać i wydawać” – dodawał.

Liderzy Demokratów i Republikanów w Senacie, Chuck Schumer i Mitch McConnell, wspólnie wezwali do pilnego przyjęcia ustawy, co rzadko się zdarza. W czwartek zaproponowali Paulowi głosowanie nad poprawką do jego propozycji, która wymagałaby poparcia 60 ze 100 senatorów, ale senator nie dał się przekonać i zażądał, aby Senat przyjął jego poprawkę przed głosowaniem nad pakietem pomocy.

Jak stwierdza Reuters, przesunięcie głosowania na przyszły tydzień może skomplikować udzielanie pomocy Ukrainie, ponieważ 19 maja kończą się fundusze, z których można korzystać w ramach upoważnienia, które pozwala prezydentowi na zezwolenie na transfer broni bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację kryzysową.

Jak podawaliśmy, przyjęta we wtorek przez Izbę Reprezentantów ustawa przewiduje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.

Ustawa zezwala ponadto na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług bez zgody Kongresu w odpowiedzi na kryzysową sytuację.

Pakiet przewiduje także przekazanie 5 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply