Izba Reprezentantów USA zatwierdziła we wtorek 40 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy. To więcej niż proponował prezydent USA Joe Biden, który zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów wsparcia dla Ukrainy.
Projekt poparło 368 członków Izby, przeciw było 57. Wszystkie głosy przeciw pochodziły odo Republikanów – zwraca uwagę agencja Reuters. Dokument trafi teraz do Senatu, który ma zająć się nim w trybie nadzwyczajnym.
“Ta ustawa ma chronić demokrację, ograniczy rosyjską agresję i wzmocni nasze własne bezpieczeństwo narodowe, a przede wszystkim wesprze Ukrainę” – oświadczyła przewodnicząca Komisji Środków Izby Reprezentantów Rosa DeLauro.
Prezydent USA Joe Biden wezwał wcześniej kongresmenów do szybkiego działania, aby mógł ją podpisać w ciągu najbliższych kilku dni.
Pakiet obejmuje 6 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, w tym szkolenia, sprzęt, broń i wsparcie; 8,7 miliarda dolarów na uzupełnienie zapasów amerykańskiego sprzętu wysłanego na Ukrainę i 3,9 miliarda dolarów na operacje dowództwa europejskiego.
Ustawa zezwala ponadto na dalsze przeznaczenie 11 miliardów dolarów w ramach Presidential Drawdown Authority, dzięki któremu prezydent może zezwolić na natychmiastowy transfer artykułów i usług z amerykańskich akcji bez zgody Kongresu w odpowiedzi na kryzysową sytuację.
Pakiet przewiduje także przekazanie 5 miliardów dolarów na pomoc humanitarną i prawie 9 miliardów dolarów na fundusz wsparcia gospodarczego dla Ukrainy.
Republikanie, którzy głosowali przeciw pakietowi, tłumaczyli, że ich zdaniem Stany Zjednoczone zbyt pochopnie przeznaczają pieniądze amerykańskich podatników na pomoc Ukrainie.
Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. prezydent Joe Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów na finansowanie pomocy humanitarnej i wojskowej dla Ukrainy do września tego roku.
Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę Lend Lease dla Ukrainy. Projekt ustawy o „Lend-Lease i obronie demokracji na Ukrainie” został w zeszłym miesiącu przyjęty przez obie izby Kongresu USA. Senat jednogłośnie poparł dokument 6 kwietnia, a Izba Reprezentantów przyjęła go 28 kwietnia.
Ustawa przywraca program z czasów drugiej wojny światowej, który umożliwił Waszyngtonowi pożyczanie lub dzierżawienie sprzętu wojskowego sojusznikom USA. W tym przypadku pomoże krajom takim jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej, ale przede wszystkim odpierającej rosyjską inwazję Ukrainie.
Ustawa pozwala Stanom Zjednoczonym na dostarczanie sprzętu na Ukrainę z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie.
Zobacz także: “Musimy być gotowi” – kongresmen o użyciu armii USA na Ukrainie
reuters.com / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!