Prezydent USA  oraz Francji wydali wspólne oświadczenie, w którym ogłosili zaprzestania działań wojennych między Izraelem a Libanem. Zawieszenie broni rozpocznie się 27 listopada od godziny 4:00 czasu lokalnego.

Prezydent Joe Biden oraz Emmanuel Macron wydali wspólne oświadczenie w sprawie zaprzestania działań wojennych między Izraelem a Libanem.

W dokumencie poinformowano, że we wtorek 27 listopada, po wielu tygodniach nieustannej dyplomacji, Izrael i Liban zaakceptowały zaprzestanie działań wojennych.

Postanowienie ma zakończyć walki w Libanie i jednocześnie zabezpieczyć Izrael przed zagrożeniem ze strony Hezbollahu i innych organizacji działających z Libanu.

W oświadczeniu prezydenci zaznaczają, że porozumienie stworzy warunki do przywrócenia trwałego spokoju i umożliwi mieszkańcom obu krajów bezpieczny powrót do domów po obu stronach Błękitnej Linii. Stany Zjednoczone i Francja będą współpracować z Izraelem i Libanem, aby zapewnić pełne wdrożenie i egzekwowanie tego porozumienia.

Ponadto Stany Zjednoczone i Francja zobowiązały się również do przewodzenia i wspierania międzynarodowych wysiłków na rzecz budowania potencjału libańskich sił zbrojnych, a także rozwoju gospodarczego w całym Libanie w celu promowania stabilności i dobrobytu w regionie.

Czytaj: Skonfliktowane strony bliżej rozejmu w Libanie

“Dzisiaj mam dobre wieści z Bliskiego Wschodu. Rozmawiałem z premierami Libanu i Izraela. I z przyjemnością ogłaszam: zaakceptowali propozycję Stanów Zjednoczonych, aby zakończyć niszczycielski konflikt między Izraelem a Hezbollahem” – Prezydent USA Joe Biden na platformie X.

W telewizyjnym przemówieniu z Waszyngtonu Joe Biden powiedział we wtorek, że rozejm rozpocznie się o 4 rano czasu lokalnego w środę. Porozumienie nie dotyczyło trwających operacji izraelskich w Strefie Gazy.

„Trwałego bezpieczeństwa dla mieszkańców Izraela i Libanu nie można osiągnąć tylko na polu bitwy. Dlatego poleciłem mojemu zespołowi współpracę z rządami Izraela i Libanu w celu zawarcia zawieszenia broni (…) Walki na granicy libańsko-izraelskiej zakończą się — zakończą się. Ma to być trwałe zaprzestanie działań wojennych” – Joe Biden.

Według oświadczenia, tymczasowy premier Libanu Najib Mikati powiedział, że powiedział Bidenowi, iż z zadowoleniem przyjmuje porozumienie mające na celu zakończenie działań wojennych.

Przypominamy, Hezbollah rozpoczął ataki niskiej intensywności na północny Izrael wkrótce po rozpoczęciu wojny w Strefie Gazy w październiku zeszłego roku. Doprowadziły one ucieczki ludności żydowskiej z całego pasa terytorium przy granicy z Libanem. Uciekło kilkadziesiąt tysięcy Izraelczyków. Premier Binajmin Netanjahu czyni możliwość jej powrotu do domów warunkiem rozejmu w Strefie Gazy.

17 września pagery jakich używali członkowie Hezbollahu zaczęły wybuchać im w kieszeniach i w rękach. Do kolejnych zgonów i obrażeń doszło wśród członków organizacji dzień później na skutek wybuchów krótkofalówek i innego sprzętu. W wyniku tych działań zginęło kilkadizesiąt osób, a ponad 3,2 tys. zostało rannych.

Pagery z zamontowanymi ładunkami wybuchowymi były produkowane na licencji tajwańskiej licencji, jednak miało się to odbywać na Węgrzech. Właściwym producentem miała być zarejestrowana w Budapeszcie firma BAC, kooperant Tajwańczyków. W transakcji brali udział pośrednicy. Jedną z nich była zarejestrowana w Bułgarii firma, której założyciel, 39-letni Norwego pochodzenia Rinson Jose jest obecnie poszukiwany przez norweską policję. Jose zniknął pod koniec września. Premier Izraela Binjamin Netanjahu dopiero w listopadzie przyznał, iż była to operacja specjalna podległych mus sił.

Wrześniowa operacja specjalna Izraelczyków doprowadziła do znacznej eskalacji tego konfliktu. W ostatnim tygodniu września doszło do bardzo intensywnych nalotów izraelskich na sasiednie państwo. W ich trakcie zginął lider organizacji libańskich szyitów, a także niemal całe jej kierownictwo. 1 października Izrael rozpoczął operacje naziemne w południowym Libanie napotykając zorganizowany opór Hezbollahu. Na razie rajdy te mają lokalny charakter.

Libańskie Ministerstwo Zdrowia twierdziło pod koniec października, że na skutek walk w Libanie zginęło ponad 2,7 tys. osób, a ponad 12,4 tys. zostało rannych. 1,3 mln Libańczyków opuściło swoje domy w południowej części kraju i przeniosło się w inne jego części.

whitehouse.gov/aljazeera.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply