Białoruscy biskupi u papieża

Porozumienie między Republiką Białorusi i Stolicą Apostolską jest „w trakcie opracowywania” – ujawnił Benedykt XVI w przemówieniu do biskupów Białorusi, którzy przybyli do Watykanu z wizytą „ad limina Apostolorum”.

Z uznaniem papież wyraził się o gorliwości duszpasterskiej, z jaką biskupi Białorusi pełnią swoją posługę. Pochwalił ich dążenie do współodpowiedzialności i jedności w podejmowaniu decyzji. Wskazał, że „szczególnie ważne jest głoszenie z odnowionym entuzjazmem i wyraziście odwiecznego orędzia Ewangelii w społeczeństwie, które nie jest odporne na pokusy sekularyzacji, hedonizmu i relatywizmu”. Ich znakami są m.in. spadek liczby urodzin, kruchość rodzin i „iluzja znalezienia szczęścia” poza ojczyzną. W obliczu tych wyzwań pilnym zadaniem biskupów jest ukazanie siły wiary zakorzenionej w tradycji. Przyczyni się to do zachowania „głębokiej tożsamości chrześcijańskiej” narodu, a także ułatwi relacje ekumeniczne i z władzami cywilnymi.

Papież zaapelował do białoruskich hierarchów o wzmożenie wysiłków w zapewnieniu katolikom „odpowiedniej katechezy wyznaczającej drogę wiary na wszystkich etapach życia”. Biskupi powinni czuwać nad tym, aby kandydaci do kapłaństwa otrzymali solidną formację duchową i teologiczną, tym bardziej że obecna sytuacja społeczeństwa „wymaga szczególnie uważnego rozeznawania” powołań. Ojciec Święty wezwał biskupów, by byli blisko swoich księży, gdyż serdeczne ojcostwo biskupa „stanowi podstawowy element dla powodzenia życia kapłańskiego”. Konieczna jest także umiejętność rozeznania powołań do zaangażowania w życie Kościoła wśród ludzi świeckich.

Mówiąc o potrzebie przypominania, że wartości chrześcijańskie w sposób decydujący przyczyniły się do stworzenia cywilizacji europejskiej, Benedykt XVI podkreślił konieczność „braterskiej współpracy” z Kościołem prawosławnym na Białorusi, którego pasterze tak jak biskupi katoliccy pracują „dla dobra wiernych”. – Podobnie jak Kościół katolicki, także Kościoły prawosławne są bardzo zaangażowane w poszukiwanie odpowiedzi na wyzwania naszych czasów, aby wiernie przekazywać orędzie Chrystusa – przyznał papież. Dodał, że uczestnicy niedawnego spotkania na Cyprze międzynarodowej komisji ds. dialogu teologicznego między obu Kościołami zaprosili do pójścia tą właśnie „wspólną drogą”. Według Ojca Świętego znaczący wkład może tu wnieść „mała, ale żarliwa wspólnota greckokatolicka”, która stanowi „dar Pana”.

KAI/Kresy.pl

Zobacz też:

Kościół na Białorusi oczekuje na Benedykta XVI

Papież na Białorusi?

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply