Białoruś: usunięto tablicę z pomnika Ponurego

Na kilka dni przed rocznicą śmierci maj. Jana Piwnika ps. „Ponury”, cichociemnego i żołnierza AK, z jego pomnika w Bogdanach w obwodzie grodzieńskim zniknęła upamiętniająca go tablica – podał portal Znadniemna.pl.

Jak poinformował w poniedziałek portal Związku Polaków na Białorusi ZnadNiemna.pl, w miejscowości Bogdany (przysiółek wsi Jewłasze) w rejonie szczuczyńskim obwodu grodzieńskiego doszło do incydentu. Dotyczył znajdującego się tam pamiątkowego obelisku z tablicą, upamiętniającą maj. Jana Piwnika ps. „Ponury”, dowódcy VII Batalionu 77. Pułku Piechoty Armii Krajowej poległego tam w 1944 w walce z Niemcami.

Według informacji od jednego z czytelników portalu z Białorusi, kilka dni wcześniej tablica pamiątkowa zniknęła z obelisku. Najprawdopodobniej została wyjęta i usunięta przez nieznanych sprawców. ZnadNiemna.pl zaznacza, że nie wiadomo, „czy sprawca, który obecnie wyjął tablicę z pomnika, zrobił to z powodów patriotycznych, pragnąc przechować ten element upamiętnienia do czasów, kiedy mógłby bezpiecznie wrócić na godne miejsce”.

 

Należy zaznaczyć, że sytuacja ma miejsce na kilka dni przez 78. rocznicą śmierci „Ponurego”, przypadająca 16 czerwca.

Pomnik ma formę kamiennego obelisku zwieńczonego krzyżem. Od frontu umieszczono tam kamienną tablicę, ufundowaną na początku lat 90. XX wiek przez fundatorów całego obelisku, czyli przez Światowy Związek Żołnierzy AK, a szczególnie Bolesława Lisowskiego, prezesa Nowogródzkiego Okręgu, Związek Polaków na Białorusi oraz Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej przy ZPB. Inskrypcja na tablicy głosiła: „Pamięci majora Jana Piwnika, cichociemnego, dowódcy VII batalionu 77 pp AK, Bohatera Gór Świętokrzyskich, poległego w Jewłaszach 16 czerwca 1944 r. w walce z Niemcami. Żołnierze AK.

ZnadNiemna.pl przypomina, że w niektórych okresach inskrypcja na tablicy nie zawierała wzmianki o „Ponurym”. Pierwotnie, przed odsłonięciem pomnika, białoruskie władze nie zgodziły się na umieszczenie tablicy na pomniku. Z tego powodu, co najmniej do 2013 roku była przechowywana najpierw w Domu Polskim w Szczuczynie, a potem w domach polskich patriotów ziemi szczuczyńskiej. Władze wmurowały zamiast tego inną tablicę, poświęconą „polskim żołnierzom i oficerom poległym w walce z niemiecko-faszystowskimi zaborcami w latach drugiej wojny światowej na terenie rejonu szczuczyńskiego”. Inskrypcja była w językach polskim i białoruskim.

Źródło, na które powołuje się portal uważa, że teraz władze Białorusi mogą pokusić się o ostateczne rozstrzygnięcie kwestii pomnika „Ponurego” w Bogdanach i mogą chcieć usunąć go z miejsca, w którym dowódca AK stoczył swój ostatni bój z Niemcami.

Czytaj także: Ostatni bój Ponurego (fragmenty)

ZnadNiemna.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply