Białoruska prokuratura generalna by zniechęcić urzędników do brania łapówek zaprosiła ich na wycieczkę po mińskiego Więzienia nr 1, tzw. “Wołodarki”. Na czwartkową wizytę zgłosiło się 20 urzędników białoruskiego Ministerstwa Przemysłu – w większości kierowników dużych zakładów państwowych.

W opinii rzecznika prasowego prokuratury Piotra Kisielowa, korupcji trzeba zapobiegać na długo zanim do niej w ogóle dojdzie: Dzisiejsza wycieczka jest to kolejne wydarzenie w kompleksie działań profilaktycznych, jakie prowadzimy by przestrzec przed możliwymi próbami korupcyjnymi. Uczestnicy wycieczki oglądają ze szczegółami jak wygląda życie więźniów, czym się żywią, jak wyglądają spacery. Na końcu mogą zadać pytania. Najczęściej zadają pytania o warunki pociągnięcia i zwolnienia z odpowiedzialności karnej, normy bytowe skazanych –tak dziennikarzowi Biełsatu opisał dzisiejsze wydarzenie przedstawiciel prokuratury.

Prokuratura nie traktuje zaproszonych od razu jako potencjalnych łapowników – Zapraszamy kierowników przedsiębiorstw średniego i wyższego szczebla, tak by przekazali swoje obserwacje podwładnym, szczególnie tym, którzy w pracy dysponują wartościowym majątkiem –powiedział Kisielow w rozmowie z Biełsatem

Na razie nie ma danych czy program działa jednak – jeżeli nawet jedna osoba odmówi uczestnictwa w korupcji, to dowód że było warto. Jestem przekonany, że było wiele takich przypadków –ocenił przedstawiciel prokuratury. Prokuratura już przedtem zapraszała na podobne wycieczki przedstawicieli sektorów, w których obraca się dużymi środkami. W marcu mińskie więzienie odwiedzili urzędnicy ministerstwa rolnictwa.

Białoruska prokuratura planuje inne eksperymentalne metody walki z łapownictwem. Prokurator generalny Grigorij Wasilewicz ostatnio zapowiedział, że osoby podejrzane o wzięcie łapówki będą przesłuchiwane poligrafem (tzw. wykrywaczem kłamstw). W opinii przedstawicieli prokuratury jest to jednak dopiero wstępna propozycja.

Walka z nadużyciami gospodarzącymi była jednym ważnych punktów dorocznego prezydenckiego orędzia wygłoszonego przed białoruskim parlamentem we wtorek. Prezydent Łukaszenko zapowiedział, że “wyrzuci bez spodni na ulice” niektórych urzędników zajmujących się “rozbojem”. Według Amnesty International Białoruś pod względem korupcji zajmuje 139 miejsce na liście 180 przebadanych krajów.

jb/Biełsat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply