Węgierskie myśliwce biorące udział w natowskiej misji w państwach bałtyckich przechwyciły nad Bałtykiem niezidentyfikowany samolot. Okazało się, że był to rosyjski samolot transportowy Ił-76.

O przejęciu rosyjskiego samolotu nad Bałtykiem poinformował w piątek w mediach społecznościowych minister obrony Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Jak napisał, do alarmu doszło w piątek wczesnym rankiem. Węgierskie Gripeny biorące udział w misji NATO Baltic Air Policing zostały poderwane w powietrze z powodu pojawienia się niezidentyfikowanego samolotu.

“Gripeny z powodzeniem przechwyciły i zidentyfikowały rosyjski samolot Ił-76 lecący na południe nad Bałtykiem zgodnie z międzynarodowymi procedurami. Po przechwyceniu Gripeny powróciły do bazy w Szawlach na Litwie” – napisał Kristóf Szalay-Bobrovniczky.

Szef węgierskiego resortu obrony dodał, że 1 sierpnia rozpoczęła się czteromiesięczna zmiana w ramach natowskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich Baltic Air Policing z udziałem czterech Gripenów i 80 żołnierzy z Węgier. W ramach zmiany misję tę pełnią też siły powietrzne Niemiec, Czech i Włoch.

Państwa bałtyckie nie posiadają własnego lotnictwa bojowego i od 2004 roku ochroną ich przestrzeni powietrznej zajmują się inne państwa NATO w ramach misji Baltic Air Policing.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: Rosjanie przenieśli samoloty z pociskami Kinżał do obwodu kaliningradzkiego

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply