Pomoc humanitarna napłynęła do Strefy Gazy

Agencja Anadolu podała, że w niedzielę Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca wysłało konwój składający się z 50 ciężarówek z pomocą do miasta Gaza i północnej Strefy Gazy.

Towarzystwo podało w oświadczeniu: „wysłaliśmy dzisiaj konwój z pomocą składający się z 50 ciężarówek do Gazy i południowej prowincji [Strefy Gazy], wyładowanych żywnością, wodą, artykułami pierwszej potrzeby, lekarstwami i środkami medycznymi dla ratownictwa”, jak możemy przeczytać na X.

 

Jak przytoczył portal Middle East Monitor konwój z pomocą huamnitarną wjechał z Egiptu przez przejście graniczne w Rafie. „Grupa wolontariuszy ze społeczeństwa Gazy i północnych prowincji [Strefy Gazy] przyjmie konwój i będzie towarzyszyć w dystrybucji pomocy dla wytrwałych obywateli Strefy Gazy” – dodano w oświadczeniu.

7 października palestyńska organizacja polityczno-wojskowa Hamas rozpoczęła ze Strefy Gazy atak na terytorium Izraela. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Bojownicy Hamasu znaleźli się w niektórych przypadkach daleko za linią granicy. Palestyńczycy strzelali do wojskowych i cywilów. Zajęli pewną liczbę izraelskich posterunków wojskowych przechwytując sprzęt w tym czołgi Merkawa. Co najmniej jeden taki czołg został uszkodzony w wyniku ataku improwizowanym dronem. Jego załoga została pojmana. Izraelczycy mogli stracić nawet siedem swoich czołgów. Palestyńczykom udało się także zając komisariat policji w Sderot.

Izrael zareagował na to zmasowanym atakiem, w tym masowym bombardowaniem i ostrzałem zabudowy Gazy. Wprowadził także całkowitą blokadę palestyńskiej eksklawy, obejmującą także odcięcie od żywności, leków, energii elektrycznej i wody. Jedynie od czasu do czasu do regionu wpuszczane były konwoje z pomocą humanitarną wjeżdżającą od strony Egiptu.

Do ostrzałów niskiej intensywności dochodzi także na granicy libańsko-izraelskiej, gdzie Izraelczycy ścierają się z Hezbollahem – wojskowo-polityczną organizacją libańskich szyitów.

Zginęło 14 854 tys. Palestyńczyków. Jak podał 25 listopada portal Middle East Monitor wśród ofiar jest 6150 dzieci i 4000 kobiet. Liczba ofiar wśród Izraelczyków to około 1200. Znaczną część wśród nich stanowią cywile.

middleeastmonitor.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply