Władze Autonomii Palestyńskiej zdecydowały się na podjęcie działań przeciwko działaczom Hamasu na zarządzanym przez siebie terenie.

Informację o akcji sił bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu Jordanu podała telewizja France24. Akcja wywołała starcia między palestyńskimi frakcjami w mieście Nablus.

Pojawiły się doniesienia o śmierci 53-letniego Firasa Jaisza świadka zajść, który zginął w krzyżowym ogniu, jednak władze Autonomii Palestyńskiej jeszcze nie potwierdziły jego śmierci. Źródłem informacji jest wpis kuzyna Jaisza na Twitterze.

Niepokoje trwały przez cały ranek, setki młodych ludzi rzucało kamieniami w opancerzone pojazdy sił policyjnych Autonomii Palestyńskiej, a w centrum miasta rozlegały się odgłosy wystrzałów, poinformowali korespondenci AFP.

Hamas, w którego działaczy wymierzona jest akcja władz Autonomii Palestyńskiej, potępił aresztowanie w jej trakcie 30-letniego Musaaba Sztajjiha, nazywając je „porwaniem… zbrodnią narodową” i „plamą” na wizerunku palestyńskiej administracji. Hamas domaga się natychmiastowego uwolnienia Sztajjiha i Amida Tbailiha, którego aresztowano razem z tym pierwszym.

W dodatku ruch polityczno-wojskowy rządzący Strefą Gazy oskarżył władze Autonomii Palestyńskiej o koordynowanie swoich działań z Izraelem. “Władze [Autonomii] pozycjonują się w obliczu naszego narodu palestyńskiego jako wyłączny agent okupacji [Izraela]” – można przeczytać w oświadczeniu Hamasu.

Portal France24 podkreśla, że siły bezpieczeństwa Autonomii utrzymują kontakty ze służbami Izraela, który okupuje Zachodni Brzeg od 1967 roku.

Po wyborczym zwycięstwie Hamasu, który w 2006 r. zdobył większość miejsc Palestyńskiej Radzie Ustawodawczej, ruch Fatah, dotychczas liderujący Palestyńczykom nie pogodzili się z przegraną. Izrael wzmógł działania przeciwko Palestyńczykom zaś w 2007 r. struktury Fatahu przejęły władzę na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas utrzymał natomiast kontrolę nad swoim bastionem – Strefą Gazy, skąd wyparł struktury Autonomii Palestyńskiej znów kontrolowane przez Fatah.

Czytaj także: Izrael odpowiada za śmierć 111 Palestyńczyków w 2022 r. – twierdzi palestyńska organizacja praw człowieka

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply