Rozejm między Izraelem a Hamasem został przedłużony o siódmy dzień. Żródła z obu stron ogłosiły to na kilka minut przed wygaśnięciem wynegocjowanego wcześniej zawieszenia broni.

Izraelskie siły zbrojne oświadczyły w czwartek, że tymczasowa przerwa w walkach w Strefie Gazy będzie kontynuowana „w świetle wysiłków mediatorów na rzecz kontynuowania procesu uwalniania zakładników i z zastrzeżeniem warunków porozumienia” – zacytowała Al Jazeera. W oddzielnym oświadczeniu palestyńska organizacja polityczno-wojskowa Hamas poinformowała, że osiągnięto porozumienie w sprawie przedłużenia tymczasowego zawieszenia broni, które trwa od piątku. Rozejm został przedłużony o co najmniej dobę.

Katar, który pośredniczył między skonfliktowanymi stronami, oświadczył, że porozumienie jest przedłużane na takich samych warunkach jakie obowiązywały do środy, na mocy których Hamas uwalniał dziennie, co najmniej 10 izraelskich więźniów w zamian za co najmniej 30 więźniów palestyńskich.

Do ostatniej chwili perspektywa przedłużenia była kwestionowana po tym, jak obu stronom nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie nowej listy izraelskich więźniów, którzy mają zostać uwolnieni w czwartek. Hamas twierdził, że Izrael odrzucił proponowaną listę zawierającą siedmiu żywych więźniów i szczątki trzech zakładników, którzy według ugrupowania zginęli podczas izraelskich nalotów na Strefę Gazy. Izrael przekazał później, że Hamas przedstawił nową zmienioną listę, torując drogę do przedłużenia zawieszenia broni.

Hamasowi “nie zostało zbyt wielu zakładników cywilnych” – powiedział Al Jazeerze Mohamed Elmasry, analityk z Doha Institute of Graduate Studies. Jak uznał – „Im dłużej to będzie trwało, tym trudniej będzie Hamasowi znaleźć cywilnych zakładników, ponieważ ma ich bardzo ograniczoną liczbę”.

Emasry ocenia, że Hamas zażąda wkróce prawdopodobnie większych ustępstw, takich jak trwałe zawieszenie broni i uwolnienie wszystkich więźniów palestyńskich, w zamian za uwolnienie izraelskich żołnierzy pojmanych 7 października.

Czytaj także: Część zabitych na festiwalu przy granicy Strefy Gazy to ofiary interwencji izraelskiej armii

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply