Pierwsi polscy polscy piloci FA-50 zakończyli szkolenie w Korei Południowej obejmujące zastosowanie bojowe, loty w formacji oraz walki powietrzne i przechwycenia.

Jak poinformowało w poniedziałek Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, pierwsi polscy polscy piloci FA-50 zakończyli szkolenie w Korei Południowej obejmujące zastosowanie bojowe, loty w formacji oraz walki powietrzne i przechwycenia.

“Wkrótce piloci wrócą do kraju, przejmą wchodzące na wyposażenie sił powietrznych samoloty FA-50 i rozpoczną loty w naszej przestrzeni powietrznej” – dodał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Na początku czerwca Mariusz Błaszczak spotkał się m.in. ze swoim koreańskim odpowiednikiem – ministrem Lee Jong-supem oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym (DAPA), Eom Donh-Hwanem. Błaszczak zabrał głos podczas ceremonii roll-outu samolotu FA-50, czyli publicznego zaprezentowania tej maszyny. “Pierwsze egzemplarze tego nowoczesnego samolotu dostarczane są do Polski, to niezwykle ważny moment w dziejach polskich sił zbrojnych” – oświadczył Błaszczak, cytowany przez portal WNP.

Jak podkreślił, polskie siły powietrzne będą od teraz używały już tylko i wyłącznie samolotów F-16 i właśnie FA-50, a w niedługim czasie również samolotów F-35. “Te trzy typy pochodzą z tej samej rodziny doskonałych i nowoczesnych samolotów” – powiedział.

Błaszczak wskazał, że FA-50 są praktycznie zgodne z wykorzystywanymi w Polsce F-16. “Jest to wielki atut przy budowaniu interpretacyjnego systemu obrony powietrznej, a także jednolitego systemu szkolenia. Nasi piloci są już po pierwszych cyklach szkoleń w Republice Korei [Południowej] na FA-50 i wkrótce będą gotowi płynnie przejść do użytkowania tego nowego typu wyposażenia” – oświadczył szef MON.

Zaznaczył, że umowa dotycząca FA-50 to nie tylko zakup samolotów, ale także m.in. pakiet szkoleniowy, symulatory oraz pakiet logistyczny. “Jesteśmy również w trakcie negocjacji szczegółów dot. budowy w Polsce centrum serwisowego na bazie współpracy Korea Aerospace Industries z Polską Grupą Zbrojeniową. Dzięki temu będziemy mogli szkolić pilotów w oparciu o własną bazę szkoleniową oraz serwisować FA-50 w Polsce” – zadeklarował.

Wyraził nadzieję na dalszą polsko-koreańską współpracę w zakresie sprzętu wojskowego.

We wrześniu 2022 r. podpisano dwie umowy wykonawcze dotyczące pozyskania od strony koreańskiej 48 lekkich samolotów bojowych rodziny FA-50. Na stronie Sił Zbrojnych RP poinformowano, że pierwsze dwa samoloty FA-50GF zostały już zmontowane przez producenta i do końca lipca br. powinny trafić do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim. “Pozostałe 10 maszyn zostanie dostarczonych do Polski do końca br.” – czytamy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply