Ruszył proces sprawdzenia i integracji elementów systemu Patriot

To kolejny milowy krok w budowie naziemnej obrony przestrzeni powietrznej naszego kraju – ocenił minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rozpoczęto sprawdzanie i integrację elementów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot dla Polski. Poinformował o tym we wtorek szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„W Toruniu rozpoczął się proces sprawdzenia i integracji elementów polskiego systemu Patriot” – napisał Błaszczak we wpisie na Twitterze. „To kolejny milowy krok w budowie naziemnej obrony przestrzeni powietrznej naszego kraju” – dodał.

Przypomnijmy, że miesiąc temu, podczas trwających targów Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, dyrektor ds. programu Wisła w Raytheon Missiles & Defense, Caroline Touchstone zapowiedziała, że testy elementów pierwszej baterii systemu Patriot dla Polski i ich integracja rozpoczną się w październiku. Jak podano, na pierwszą baterię złożą się radary, agregaty prądotwórcze, stanowiska kierowania ogniem, a także komponenty wyprodukowane przez polskich partnerów, w tym wyrzutnie M903 z Huty Stalowa Wola.

Według PAP, pierwsza „polska” bateria patriotów ma być gotowa do działania na przełomie 2023/2024 roku.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca br. szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak poinformował o trwających dostawach elementów polskich Patriotów, między innymi systemu IBCS i pocisków PAC-3 MSE. Zaznaczył wówczas, że pierwsze radary systemu patriot dotarły do Polski.

Z kolei w maju Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska zakupi sześć kolejnych baterii rakietowego systemu Patriot/IBCS, czyli 3 dywizjony. Zaznaczył, że to drugi etap budowy programu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Podkreślił, że w pierwszym etapie realizacji programu zakupiono dwie baterie systemu Patriot. Według MON, wystosowanie 24 maja br. zapytania ofertowego (Letter of Request) stanowi kontynuację procesu pozyskiwania przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła oraz jest zwieńczeniem prowadzonych ze stroną amerykańską negocjacji technicznych dotyczących docelowej architektury tego systemu.

Jak podała później Agencja Uzbrojenia, w związku z realizacją II fazy programu „Wisła”, w 2023 roku przewidywane jest zawarcie umów ze stroną amerykańską na dostawy sprzętu wojskowego w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales (FMS). Dodano, że będzie to wiązało się „z zawarciem umowy offsetowej, a także szeregu umów z polskim przemysłem”.

Poinformowano, że dostawy pierwszych dwóch baterii Patriot/IBCS w ramach II fazy programu „Wisła” zostaną zrealizowane w 2026 roku. Natomiast zakończenie dostaw planowane jest w 2028 roku. Tym samym, za sześć lat Polska miałaby dysponować łącznie 16 jednostkami ogniowymi systemu Patriot.

Baterie Patriot mają stworzyć w Polsce system obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła”. Dwie baterie zakupione w pierwszej z dwóch planowanych faz programu będą wyposażone w radary sektorowe, o polu obserwacji ok. 120 stopni. Kolejne mają być zintegrowane z nowym radarem 360 stopni. W maju MON wystąpiło do USA z zapytaniem o ofertę sześciu kolejnych baterii.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz