Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że belgijski resort obrony potwierdził zamiar dostarczenia Ukraińcom pierwszych myśliwców F-16 w 2025 roku. Nie podano liczby samolotów.

Według strony ukraińskiej, taka deklaracja padła podczas spotkania ministrów obrony Ukrainy i Belgii, Rustema Umierowa i Ludivine Dedonder. Podczas rozmowy omawiano tematy szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 i przekazania Ukrainie tych samolotów.

Dedonder w rozmowie potwierdziła, że Belgia zamierza przekazać Ukrainie swoje F-16 w 2025 roku, po tym, jak do służby zaczną wchodzić zamówione przez Belgów samoloty wielozadaniowe 5. generacji F-35A. Ponadto, instruktorzy z belgijskich sił powietrznych będą uczestniczyć w szkoleniu ukraińskich pilotów, którzy obecnie są w centrum szkoleniowym w bazie Feteşti w Rumunii.

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze sprawa dostarczenia części zamiennych i broni, potrzebnych do obsługi F-16AM/BM. Celem zapewniania ich sprawności bojowej i efektywności, konieczne jest stworzenie łańcucha dostaw. Nie sprecyzowano, o jaką dokładnie liczbę samolotów chodzi.

Belgijskie siły powietrzne dysponują dwiema eskadrami samolotów F-16. Łącznie to 52 maszyny, w tym 44 jednomiejscowe F-16AM i 8 dwumiejscowych F-16BM. Wszystkie myśliwce to egzemplarze Block 20 zmodernizowane do standardu MLU.

Wiadomo, że Ukraina prowadzi rozmowy z partnerami zagranicznymi o modernizowaniu myśliwców, które według planu mają być przekazywane Ukraińcom. Dotyczy to szczególnie lepszych radarów, o zasięgu większym niż 60 km, a także rakiet.

Przypomnijmy, że w październiku br. belgijska minister obrony zapowiedziała wysłanie Ukrainie kilku myśliwców F-16, ale od 2025 roku, gdy będą one stopniowo zastępowane przez nowe F-35. Wówczas szacowano, że chodzi o 2-4 samoloty.

Jak informowaliśmy, przed spotkaniem w kwaterze głównej NATO w Brukseli, duński minister obrony Troels Lund Poulsen oświadczył, że Dania planuje w na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 roku przekazać ukraińskim siłom powietrznym pierwsze myśliwce F-16 ze swoich sił powietrznych. Zaznaczył, że celem jest tu jeszcze pierwszy kwartał przyszłego roku, ale zależy to od gotowości ukraińskich pilotów, którzy najpierw muszą przejść odpowiednie szkolenie.

Mil.in.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply