„Polskie upamiętnienie Holokaustu nie zmienia faktu, że Polacy także mordowali Żydów” – powiedział przedstawiciel Yad Vashem i historyk z Uniwersytetu Hebrajskiego Yehuda Bauer, podczas czwartej Polsko-Izraelskiej Konferencji Polityki zagranicznej, która odbyła się we wtorek w Jerozolimie.

O słowach, które padły podczas konferencji poinformował we wtorek izraelski portal The Jerusalem Post.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

470 PLN    (2.13%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informuje portal, zdaniem Bauera, relacje pomiędzy Polską i Izraelem pogarsza kwestia „zakłamywania Holocaustu”, która zaczęła się uwydatniać w styczniu 2018 roku. Izraelski historyk zwraca uwagę, że wówczas Warszawa mówiła o chęci „plądrowania Polski” oraz o naruszaniu jej dobrego imienia, poprzez twierdzenia sugerujące, że jest współodpowiedzialna za Holokaust.

Zobacz także: Izraelska gazeta uznała Konfederację za przeszkodę dla żydowskich roszczeń 

Zdaniem Bauera za pogorszenie stosunków polsko-żydowskich odpowiadają ludzie „zakłócający czczenie ofiar Holokaustu” i twierdzący, że „Holokaust oczywiście miał miejsce i był czymś okropnym, upamiętniający go, zakładający muzea, budujący posągi i wygłaszający wspaniałe przemówienia”. Izraelski histJoryk stwierdził, że „oni kochają Żydów, zwłaszcza tych martwych, nie zmienia to jednak faktu, że Polacy prześladowali i mordowali Żydów”.

The Jerusalem Post informuje także, że Prof. Havi Dreifuss, szef Centrum Badań nad Holokaustem w Polsce w Yad Vashem, argumentował na konferencji sponsorowanej przez Izraelską Radę Stosunków Zagranicznych i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, że jego zdaniem Polacy zniekształcający historię nie chcą nawet upamiętniać wszystkich Żydów, lecz tylko tych, którzy zostali zamordowani przez Niemców.

Zobacz także: Organizacja amerykańskich żydów wzywa Polskę do realizacji jej roszczeń finansowych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodaje on, że : „istnieje chęć całkowitego zaprzeczenia faktu, że Polacy mordowali Żydów”. „Większość Żydów została zamordowana przez nazistowskie Niemcy i nikt [w Polsce] nie mógł ich uratować. Ale Polacy także zabijali Żydów na różne sposoby … Polscy uczeni pokazali nam, że byli Polacy, powodujący w tragedię Żydów w całym kraju, wymaga to prawdziwych badań ”.

Jak informuje portal, jego zdaniem stwierdzenie, że w czasie II wojny światowej nie było polskich współpracowników politycznych Hitlera jest wypaczeniem. Uważa on, że było to spowodowane jedynie tym, że Hitler takiej współpracy nie chciał, eliminując wszystkie grupy, dążące do współpracy i próbujące osiągnąć autonomię polityczną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Ambasador Izraela o kwestii roszczeń żydowskich: w końcu i w Polsce musi się znaleźć jakieś porozumienie

jpost.com / kresy.pl


3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Problem w tym że polska w dyskusji strona przemilcza kolaborację Żydów i całych środowisk żydowskich z nazistowskimi Niemcami w Holokauście Żydów. Przykład to Getto Łódzkie, organizacja Żagiew, Judenraty, policja żydowska, brak reakcji i pomocy dla swoich współbraci Żydów Amerykańskich itd.