Izraelska gazeta uznała Konfederację za przeszkodę dla żydowskich roszczeń

Izraelski dziennik The Jerusalem Post opublikował w czwartek analizę polskiej debaty na temat żydowskich roszczeń dotyczących mienia bezspadkowego. Zdaniem autora analizy Jeremy’ego Sharona ta “toksyczna” debata “napędza nacjonalizm” w Polsce.

W swoim artykule Sharon przedstawił żydowskie roszczenia jako uprawnione działania mające odwrócić skutki powojennej nacjonalizacji mienia. Uważa on także, że zgodnie z Deklaracją Terezińską z 2009 roku, którą Polska podpisała, wypłaty z tytułu mienia bezspadkowego zostaną przekazane ocalałym z Holokaustu oraz na edukację o zagładzie Żydów. Sharon obawia się jednak, że na przeszkodzie tym wypłatom stanie Konfederacja, której poświęcił znaczną część swojego artykułu.

Izraelski autor przypomniał, że Konfederacja zbiera podpisy pod projektem ustawy, która zablokuje wypłaty za mienie bezspadkowe. Sharon uznał, że to narodowo-konserwatywne ugrupowanie posługuje się przy tym antysemicką retoryką. Jako przykład takiej retoryki przywołał słowa Grzegorza Brauna o tym, iż “amerykańskie imperium jest politycznym i wojskowym narzędziem żydowskiego szantażu wobec Polski”. Wsparł się także opiniami dr Rafała Pankowskiego, profesora nadzwyczajnego w Collegium Civitas i współzałożyciela Stowarzyszenia “Nigdy Więcej” oraz dziennikarza Gazety Wyborczej Konstantego Geberta.

„Po raz pierwszy partia polityczna przyjęła za swój centralny punkt antyżydowską kampanię opartą na wyobrażonym zagrożeniu roszczeniami Żydów przeciwko Polsce” – uważa Pankowski cytowany przez Jerusalem Post. Według Pankowskiego kampania Konfederacji “aktywowała” antysemityzm, który nigdy w Polsce nie zniknął, do poziomu “którego nie widzieliśmy do tej pory”.

W opinii Konstantego Geberta “wzrost antysemityzmu” w Polsce wpisuje się w podobny klimat polityczny w całej Europie. W tym kontekście dziennikarz GW wymienił Francję, Włochy i Węgry. Zdaniem Geberta Prawo i Sprawiedliwość “legitymizuje skrajny prawicowy język” (jako przykład przywołując odmowę przyjmowania migrantów z UE) co miało zostać wykorzystane przez “skrajną prawicę” w Polsce.

„Kwestie zwrotu mienia i antysemityzmu są częścią większej bitwy, która toczy się w Polsce od XIX wieku, w której widzimy dwie wizje kraju” – uważa Gebert. Pierwsza wizja to według niego państwo czyste etnicznie, a druga – “demokratyczne państwo wszystkich obywateli”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Obawa polega na tym, że skrajnie prawicowe partie Konfederacji odciągną PiS na prawo w kwestiach dotyczących zwrotu mienia, tym samym podsycając antysemicką retorykę związaną z debatą [o mieniu bezspadkowym] i zwiększając nastroje antysemickie w kraju” – pisze Jerusalem Post. Gazeta obawia się, że nawet jeśli PiS “pogrzebie” projekt Konfederacji w Sejmie, ta wykorzysta to do oskarżenia partii rządzącej o sprzeniewierzenie się polskim interesom.

Izraelska gazeta dopuszcza nawet możliwość, że ewentualny sukces kampanii Konfederacji przeciwko żydowskim roszczeniom da jej kandydatowi miejsce w drugiej turze wyborów prezydenckich.

„Antysemityzm już wzrósł z powodu kwestii zwrotu mienia, a postawy wobec Żydów będą się pogarszać, dopóki osłabia się polska demokracja” – uważa cytowany przez gazetę Gebert. „Ta bitwa jeszcze się nie skończyła. Nie rozstrzygnie się z powodu kwestii antysemityzmu, ale o przyszłości antysemityzmu w Polsce zadecyduje wynik tej bitwy” – twierdzi dziennikarz GW.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Macierewicz: nie ma czegoś takiego, jak roszczenia żydowskie

Kresy.pl / The Jerusalem Post

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jaro7
  jaro7 :

  LOGIKA
  “Zdaniem autora analizy, Jeremy’ego Sharona, mienie po żydowskich ofiarach Holokaustu powinno zostać zwrócone spradkobiercom, bądź – jeśli tych brak – organizacjom roszczeniowym…pisze JP
  ” Po raz pierwszy partia polityczna przyjęła za swój centralny punkt kampanię antyżydowską opartą na wyobrażonym zagrożeniu roszczeniami Żydów przeciwko Polsce”-Pankowski
  Panie Pankowski(nigdy więcej takich profesorów) to są te roszczenia czy tylko “wyobrażenie ” o nich!!!!!!!!

 2. 11m
  11m :

  To nie są ROSZCZENIA Żydowskie, to są Żydowskie kłamstwa i chęć zysku za wszelką cenę ! To ich zaślepia. Roszczenie – jest czymś, co się SŁUSZNIE należy. Natomiast żądania Żydów nie mają podstaw prawnych, nie są roszczeniami , lecz próba wyłudzenia ogromnych pieniędzy. Pora zacząć używać właściwego słownictwa, gdyż inaczej każdy przyczynia się do popularyzowania tej chucpy nie mającej nic wspólnego z roszczeniem. Ewentualne mienie bezspadkowe było i jest własnością Polski , czyli Skarbu Państwa i nie może być wydane zagranicę ani spłacane itp. Właściciele tego mienia byli 100 % Polakami, mieli polskie obywatelstwo i mienie na terytorium Polski. Nie przekazali go testamentem do Izraela, bo to nowe państwo, które wtedy jeszcze nie istniało. Zatem Izrael nie może powoływać się na żadne prawo do mienia, gdyż nie realizował nawet swojego podstawowego prawa do istnienia w oparciu o prawa międzynarodowe! Inaczej ja mógłbym założyć jakieś nowe państewko np. Bananowy Bantustan i zażądać całego terytorium USA, jako mienia bezspadkowego Indian amerykańskich! To czysty absurd. Musimy przestrzegać prawa i ukrócić kłamstwa medialne jakoby Żydzi mieli względem nas jakieś roszczenia. Inaczej godząc się na ustępstwa zaczniemy ich spłacać, co będzie kwestią czasu. Oni samodzielnie nie ustąpią.