Ukraińska armia otrzymała od Łotwy dwa Mi-17 i dwa Mi-2.

Jak podał w poniedziałek portal Delfi, ministerstwo obrony Łotwy poinformowało o przekazaniu Ukrainie czterech helikopterów - dwóch Mi-17 i dwóch Mi-2.

Śmigłowce zostały przekazane ukraińskim siłom powietrznym częściowo zdemontowane. Przed dostawą wszystkie zostały pomalowane, a jeden z Mi-17 wyremontowano. Ukraina będzie mogła używać śmigłowców po ich zmontowaniu.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało w sobotę, że w okolicach Kramatorska rosyjskie lotnictwo zniszczyło m.in. amerykański MLRS HIMARS. Ministerstwo nie podało żadnych dowodów na swoje twierdzenia. (więcej…)

Nowa Zelandia rozmieści w Wielkiej Brytanii kolejnych 120 członków Sił Obronnych, aby pomóc w szkoleniu ukraińskich żołnierzy do walki z siłami rosyjskimi - poinformował w poniedziałek portal Militarnyj. (więcej…)

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zlecił Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej zorganizowanie grupy strażaków do pomocy przy gaszeniu pożarów w południowej Francji. Łącznie do dyspozycji zostało przygotowanych 146 strażaków i 49 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. (więcej…)

Straż Graniczna poinformowała w środę o zatrzymaniu dwóch kolejnych "pomocników" przy nielegalnym przekraczaniu polsko-białoruskiej granicy. Obywatel Ukrainy i ob. Mołdawii przewozili 6 nielegalnych imigrantów. Grozi im 8 lat pozbawienia wolności.

W dn.16.08 na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 42 cudzoziemców m.in. ob. Somalii, Syrii, Jemenu. Zdarzenia na odcinkach #PSGPłaska #PSGBiałowieża #PSGMichałów #PSGDubiczeCerkiewne. Zatrzymano 2 pomocników ob. Mołdawii i Ukrainy - przewozili 6 osób - przekazała Straż Graniczna w środowym komunikacie.

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zarzucił marszałek województwa lubuskiego dezinformację ws. informowania o rtęci w Odrze. Elżbieta Polak odpowiada, że taką informację przekazał jej minister środowiska Brandenburgii - Axel Vogel. Szefernaker przywołuje rzekomą wypowiedź, w której niemiecki minister miał zaprzeczyć, że mówił o rtęci w rozmowie z Polak. Vogel odniósł się do sprawy. Obecny na konferencji tłumacz miał pominąć wątek rtęci i spytać Vogla jedynie o "żrącą wodę".

Elżbieta Polak (PO) napisała na Twitterze 12 sierpnia: "Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali". W niedzielę w Szczecinie odbyła się wspólna konferencja prasowa ministrów środowiska Polski i Niemiec. Minister Anna Moskwa przekazała, że w próbkach pobranych od śniętych ryb w Odrze nie stwierdzono ani rtęci, ani innych metali ciężkich. Axel Vogel także brał udział w spotkaniu.

Vogel został zapytany o wpis Polak. "Ta wypowiedź jest mi absolutnie nieznana. Wskazaliśmy, że stwierdziliśmy w Odrze wysokie wartości pH, które mogą działać toksycznie, nie możemy jednak wyjaśnić, dlaczego" - odpowiedział.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 388 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
53%