Spółka CPK rezygnuje z budowy planowanych dotychczas linii kolejowych. Większość tras ma zostać wyznaczona od nowa. "Każdy rok opóźnienia projektu oznacza miliardy złotych utraconych korzyści" - podkreśla Maciej Wilk, ekspert ds. lotnictwa.

Podczas niedawnego spotkania z branżą kolejową Zbigniew Szafrański, szef rady nadzorczej spółki CPK oświadczył, że "odłączamy się mentalnie od modelu piasty i szprych. To jest wizja jednego człowieka, niekoniecznie najlepsza". Szafrański ocenił w rozmowie z DGP, iż "założenie, że wszystkie linie kolejowe będą się zbiegać w jednym punkcie, z perspektywy gospodarczej i społecznej nie ma uzasadnienia".

[kresy_ads-728]

W niedzielę palestyńskie służby poinformowały, że w izraelskich nalotach na miasto Rafah w południowej Strefie Gazy zginęły 22 osoby, w tym 18 dzieci. Szef unijnej dyplomacji ostrzegł przed "masakrą cywili", apelując do Izraela o zaniechanie ataków.

W niedzielę szef sztabu izraelskiej armii generał Herci Halewi ogłosił plany dalszych działań militarnych w Strefie Gazy. Zakładają operacje w mieście Rafah przy granicy z Egiptem. Miasto było już w poprzednich dniach wielokrotnie atakowane przez izraelską armię.

W niedzielę palestyńskie służby poinformowały o śmierci w Rafah 22 osób, w tym 18 dzieci.

W sprawach bezpieczeństwa Polski Donald Tusk powinien naśladować i podążać drogą Andrzeja Dudy, czyli mówić "Ameryka, Ameryka, Ameryka, a nie Deutschland, Deutschland, Deutschland" - uważa szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek.

Podczas wtorkowej rozmowy z Faktem szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek wyraził opinię, że Andrzej Duda jest konsekwentny w sprawie uczestnictwa Polski w NATO-wskim programie Nuclear Sharing.

"Prezydent mówił o tym wielokrotnie. Dziwię się zdziwieniu premiera Donalda Tuska. Nie rozumiem, jak premier Donald Tusk i jego współpracownicy chcieliby odmawiać zwierzchnikowi Sił Zbrojnych mówienia o sprawach polskiego bezpieczeństwa. Prezydent Andrzej Duda ma najsilniejszy mandat społeczny, wygrał wybory powszechne, jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych i jest gospodarzem tematu bezpieczeństwa" - oświadczył Mastalerek.

Szef ukraińskiego wywiadu mówił o zniszczeniu rosyjskiego bombowca strategicznego Tu-22M3. "Przez tydzień trwała, powiedzmy, zasadzka. Czekaliśmy, aż dotrze do wymaganej linii" - powiedział. Do zniszczenia maszyny odniósł się także brytyjski wywiad.

Rosyjski bombowiec Tu-22M3 rozbił się w piątek w Kraju Stawropolskim. Gubernator obwodu Władimir Władimirow przekazał, że "według danych operacyjnych nie ma zniszczeń i ofiar, a piloci katapultowali się". Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że powodem była "usterka techniczna".

Później dowódca sił powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk przekazał, że rosyjską maszynę zniszczyły siły ukraińskie.

meczetów Erdogan wezwał Turków w Niemczech do głosowania przeciw Merkel Franciszka

Polityczny przywódca palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej Hamas przebywał w sobotę w Turcji, gdzie spotkał się z jej prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Ważne jest, aby Palestyńczycy działali w tym procesie z jednością. Najsilniejsza odpowiedź dla Izraela i droga do zwycięstwa leży w jedności i integralności” – powiedział w sobotę Erdogan po rozmowach z szefem Biura Politycznego Hamasu w Pałacu Dolmabahçe w Stamubule. Ponieważ rosnące napięcie między Iranem a Izraelem wzmaga strach przed szerszą wojną regionalną, Erdogan stwierdził, że ostatnie wydarzenia nie powinny pozwolić Izraelowi „zdobyć pozycji i że ważne jest działanie w sposób, który skupi uwagę na Strefie Gazy”, zacytowała Al Jazeera.

Witając się z Haniją Erdogan uścisnął jego dłoń, objął i przekazał tradycyjny muzułmański pocałunek. Według oświadczenia administracji prezydenta Turcji przywódcy rozmawiali o działaniach zbrojnych toczących się w Strefie Gazy. W spotkaniu uczestniczyły całe delegacje z obu stron.

Ustawa promowana przez premiera Rishiego Sunaka o selektywnych deportacjach do afrykańskiej Rwandy migrantów spoza UE wejdzie w życie po tym, jak parlamentarzyści ostatecznie wycofali się z poprawek.

Po parlamentarnym „ping-pongu”, jak to określił "The Guardian", o kluczowe przepisy projektu ustawy pomiędzy Izbą Gmin a Izbą Lordów, w poniedziałowy wieczór została przyjęta przez tę pierwszą. Oczekuje się, że we wtorek projekt ustawy uzyska zgodę królewską. Źródła Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podały, że zidentyfikowały już grupę osób ubiegających się o azyl, mających słabe podstawy prawne do pozostania w Wielkiej Brytanii, które mają zostać relokowane do ośrodków w Rwandzie już w lipcu.

Sekretarz spraw wewnętrznych James Cleverly powiedział, że uchwalenie projektu ustawy to „przełomowy moment w naszym planie zatrzymania łodzi”, odnosząc się do migrantów spoza Unii Europejskiej, którzy na małych łodziach, a nawet pontonach przedzierają się z Francji przez Kanał La Manche do Wielkiej Brytanii.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%