Austriacki kanclerz Sebastian Kurz poinformował o zakończeniu rozmów ws. pozyskania przez Austrię rosyjskiej szczepionki na koronawirusa, Sputnik V. Otwiera to Austriakom możliwość pozyskania nawet miliona dawek.

Jak podał w sobotę portal Politico, Austria zakończyła negocjacje w sprawie pozyskania rosyjskiej szczepionki na koronawirusa, Sputnik V. Poinformował o tym austriacki kanclerz, Sebastian Kurz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W rozmowie z lokalnymi media, Kurz powiedział, że rozmowy „de facto dobiegły końca”, umożliwiając Austrii zakup miliona dawek szczepionki, co miałoby dodatkowo przyspieszyć akcję szczepień w kraju.

Kurz po raz pierwszy ujawnił, że prowadzi rozmowy z Rosją w sprawie zakupu szczepionki pod koniec marca br. Miesiąc wcześniej w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, omawiał zwalczanie pandemii koronawirusa i ewentualne dostawy rosyjskiej szczepionki Sputnik V do Austrii.

Rosyjska agencja Tass cytuje swoje źródło w austriackim rządzie, według którego Austriacy są „blisko kontraktu z Rosją” na zakup szczepionek. Źródło to dodaje, że Austriacy mogą albo poczekać na certyfikat Europejskiej Agencji Leków dla Sputnika V, albo zarejestrować ją samodzielnie, poprzez krajowego regulatora.

W ubiegłym tygodniu w odpowiedzi na pytanie, czy Austria będzie czekać na unijną licencję, kancelaria Kurza oświadczyła, że decyzja w sprawie mechanizmu licencyjnego dla Sputnika V dopiero ma zapaść.

Jak informowaliśmy, na początku lutego br. niemiecki minister gospodarki i energii Peter Altmaier, powiedział, że stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik V w Niemczech jest możliwe, jeśli Europejska Agencja Leków podejmie decyzję o jej zatwierdzeniu w UE. Z kolei kanclerz Austrii Sebastian Kurtz przekonywał, że jeśli rosyjska szczepionka otrzyma certyfikat EMA, to jego kraj jest gotowy do jej produkcji, podobnie jak szczepionek chińskich. Władze Serbii już porozumiały się z Rosjanami w sprawie produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi na terytorium tego państwa. Węgry rozpoczęły szczepienia rosyjskim preparatem Sputnik V, tak samo chce postąpić Słowacja. Słowacka prasa twierdzi jednak, że 200 tys. dawek rosyjskiej szczepionki na koronawirusa Sputnika V, które zakupił w Moskwie ówczesny premier Słowacji, to nie ta sama szczepionka, którą pod tą nazwą Rosja sprzedaje innym krajom. Ostatnio Węgry zadeklarowały jednak Słowakom pomoc w ocenie szczepionki.

Czytaj także: Słowackie media: Słowacy dostali od Rosjan inną szczepionkę Sputnik V niż opisaną przez naukowców

Zobacz: Rosja oczekuje od Słowacji zwrotu spornej partii Sputnika V. Padły oskarżenia o sabotaż i prowokacje

politico.eu / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz